На Миргородщині працює верстат, який понад 90 років тому був отриманий за Ленд-Лізом

Виявляється, що гадяцький верстат виготовила одна з найбільших на свій час компанія у світі. E.W. Bliss Cо – це назва американської компанії з виробництва верстатів та снарядів. У 1867 році Еліфалет Блісс заснував у Брукліні механічні цехи, пізніше придбав компанію з виготовлення снарядів та компанію Stiles and Parker Press. Компанія E.W. Bliss Cо почала виготовляти верстати, преси та боєприпаси. У 1884 році E. W. Bliss була найбільшою фабрикою у світі, на ній працювало 1300 людей. E. W. Bliss постачала ВМС США торпеди Bliss-Leavitt та снаряди для ВМС США під час Першої та Другої світових війн. Можливо, по ленд-лізу радянському союзу дісталися разом зі снарядами і верстати. У грудні 1947 року завод у Брукліні був закритий, виробничі потужності перенесли. Зокрема, в Енглвуд, штат Нью-Джерсі, Гастінгс, штат Мічиган, Толедо, штат Огайо, Кантон, штат Огайо і Салем, штат Огайо.

Інорфмує – “Телеграфъ
Як американський верстат потрапив у Гадяч Щоб з’ясувати це, потрібно знати історію самого вентиляторного заводу «Горизонт». Як розповідає Євген Гончаров, верстат з’явився на заводі приблизно 50 років тому, власне коли на тодішньому промкомбінаті організовувалося промислове виробництво. Американський верстат став першим обладнанням, яке встановили на комбінаті.
Спочатку завод «Горизонт» був підприємством місцевої промисловості, де шили одяг, робили із сорго віники, виготовляли матраци і навіть… глиняні свистики та добували торф. Практика промкомбінатів була поширеною у радянському союзі. Вони підпорядковувалися Міністерству місцевої промисловості УРСР, а безпосередньо на місцях були під керівництвом обласних управлінь цього міністерства. Такі комбінати створював після війни кабмін радянської України, щоб забезпечити потреби населення у період повоєнного відродження. – Потім комбінату поставили завдання освоїти виробництво вентиляторів. Для цього побудували цех, де зараз ці вентилятори виготовляють і обладнали агрегатами, які доставляли з інших підприємств. Ось тоді й з’явився американський верстат на заводі, – розповідає Євген Гончаров. До Гадяча станок можливо потрапив з… Харкова. На верстаті є ще одне клеймо – букви ХЗТМ та цифри 769. За цією абревіатурою ховається Харківський завод транспортного машинобудування імені Малишева. Зараз це завод імені Малишева. ХТЗМ спеціалізувався на виготовленні тепловозів, двигунів і танків, тобто працював на оборонку. Можливо, як завод, який виготовляє танки, ХТЗМ і отримав американський верстат, який потім переїхав до Гадяча. Євген Гончаров розповідає, що верстат по ленд-лізу таки добре попрацював за свій вік. Майже у кожному вентиляторі, який виробили у Гадячі, є деталі, виготовлені на цьому станкові. Більше того, американський верстат настільки добротний, що навіть пережив свій радянський аналог, який замінили на більш точний. Зараз верстат по ленд-лізу працює менше, адже йому на заміну приходять нові технології. Проте на «пенсію» поки не відправляють. Зараз на верстаті ріжуть неметалеві деталі та виконують деякі інші технічні операції. Тож ленд-ліз 1941 року й далі працює для України.
Больше читайте тут: https://www.telegraf.in.ua/kremenchug/10107147-lend-liz-1941-roku-na-ventiljatornomu-zavodi-na-gadjachchini-j-dosi-pracjuye-amerikanskij-stanok.html