У Полтаві суддю, головлікаря психлікарні та посадових осіб соцзахисту підозрюють у заволодінні чужою квартирою

Слідчі встановлюють причетність судді Київського райсуду, головного лікаря психіатричної лікарні та посадових осіб Управління соцзахисту населення до заволодіння чужою 3-кімнатною квартирою. Про це розповідає “Полтавщина”.

27 лютого полтавські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом підроблення документів та їх використання (ч.2 ст.358 КК України). Справа стосується незаконного заволодіння 3-кімнатою квартирою. Серед фігурантів суддя Київського районного суду Полтави, головний лікар психіатричної лікарні ім. О.Ф. Мальцева, а також співробітник Управління соцзахисту населення Київської райради. Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень.

26 лютого до слідчих звернувся громадянин та повідомив, що у Київський райсуд надійшла заява з підробленим договором оренди житла. Заява стосувалася продажу квартири. Тому слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом шахрайства в особливо великих розмірах, вчиненого групою осіб. (ч.4 ст.190 КК України).

Також 4 березня до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені дані про те, що невідома особа шахрайськими діями намагається заволодіти майном недієздатної громадянки. А 6 березня вищевказані провадження об`єднали в одне.

Розповідь свідка

Свідок розповіла, що є сусідкою по балкону Інни М., яка страждає на психічну хворобу. В квартирі Інна М. проживала разом із бабусею та матір`ю, які за нею доглядали. У 2017 році матір потерпілої померла, а бабуся померла ще раніше. Тому після смерті бабусі та матері Інна М. отримала у спадок трикімнатну квартиру.

Після смерті матері, у 2017 році власницю квартири Інну М. помістили до Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні ім. О.Ф. Мальцева. Там вона перебуває і по теперішній час.

Всі сусіди знають, що Інна М. є власницею квартири та перебуває на лікуванні в психіатричній лікарні. Але також всі сусіди помітили, що до цієї квартири з грудня 2019 року стали приходити покупці. Тоді ж сусіди дізналися, що квартира виставлена на продаж.

На сайті Судової влади України сусідка дізналася, що у Київському райсуді перебувала цивільна справа про визнання права власності на квартиру за іншою особою. Крім того, у заяві позивач просила визнати власницю квартири такою, що втратила право на користування квартирою.

Слідчим свідок розповіла, що позивачем у вищезгаданій справі є юрисконсульт психлікарні ім. Мальцева, а опікуном недієздатної Інни М. наразі є головний лікар тієї ж лікарні Олег Погорілко.

Маніпуляція з документами на квартиру

Відповідно до матеріалів справи, 15 травня 2018 року головний лікар психлікарні звернувся із заявою до Київського райсуду та просив визнати Інну М. недієздатною. Тоді суд встановив опіку та призначив їй опікуна. Але вже 13 грудня 2018-го, за рішенням того ж Київського райсуду, опікуна звільнили від обов`язків, а новим опікуном призначили Полтавську обласну клінічну психіатричну лікарню ім. О.Ф. Мальцева, в особі головного лікаря Олега Погорілка.

Також свідок знайшла в Єдиному державному реєстрі судових рішень ухвалу Київського райсуду від 3 грудня 2019 року, якою право власності на квартиру визнавалося за юрисконсультом психлікарні.

Хто причетний до незаконного заволодіння квартирою

Відповідно до матеріалів справи, до вчинення злочину можуть бути причетні:

  • головний лікар ПОКПЛ ім. Олег Погорілко, під опікою якого знаходиться власниця квартири Інна М.;
  • юрисконсульт ПОКПЛ ім. О.Ф. Мальцева Наталія Куценко, за якою суд визнав право власності на квартиру;
  • посадові особи Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної ради Полтави, який є органом опіки та піклування.

Як тільки сусіди дізналася про те, що суддя Київського районного суду Тетяна Турченко винесла рішення, яким відібрала у недієздатної Інни М. квартиру та визнала на неї право власності за Наталією Куценко, свідок звернулася до опікунської ради. Жінка вважала, що опікун Інни М. — головний лікар ПОКПЛ ім. О.Ф. Мальцева Олег Погорілко, а також голова опікунської ради — нічого не знали про незаконне заволодіння квартирою.

Свідок просила опікунську раду оскаржити рішення Київського райсуду про визнання власником квартири іншої людини, однак опікун та опікунська рада, які б мали захищати інтереси недієздатної, нічого не зробили задля оскарження рішення. Квартира і до цього часу виставлена на продаж. Тож до злочину може бути причетна і опікунська рада.

У матеріалах справи вказано, що дійсна ринкова вартість квартири у грудні 2019 року становила більше 700 тис. грн.

Наталія Куценко, яка нібито працює юрисконсультом психіатричної лікарні ім. О.Ф. Мальцева разом з опікуном — головним лікарем тієї ж лікарні Олегом Погорілком — та посадовими особами органу опіки та піклування Управління соцзахисту населення виконкому Київської райради дізналися, що недієздатна Інна М. є власницею квартири, а її матір та бабуся померли. Свідок вважає, що саме тому власницю квартири з 2017 року тримають у психлікарні, адже вище вказаним особам вигідно, щоб Інна М. ніколи не повернулась додому, адже і повертатися їй нікуди.

4 листопада 2019 юрисконсульт Наталія Куценко подала до суду дві однакові позовні заяви, які, згідно з сайтом Судової влади, були передані на розгляд суддям Любові Васильєвій та Тетяні Турченко. Оскільки Наталія Куценко хотіла, щоб справу розглядала суддя Турченко, з якою вона попередньо домовилась, то другу заяву жінка повернула. А 3 грудня 2019 суддя Турченко визнала право власності на квартиру за позивачкою Наталією Куценко. Натомість власницю Інну М. суд визнав такою, що втратила право на користування квартирою.

Крім того, щоб підтвердити свої позовні вимоги, Наталія Куценко підробила договір оренди житла з правом викупу. Цей договір не був нотаріально завірений — це зазначено в самому рішенні суду.

Не зважаючи на підроблений документ, суддя Турченко на його підставі визнала право власності на трикімнатну квартиру за Наталією Куценко.

Дії учасників шахрайської схеми

Суддя Турченко ухвалила рішення на основі підробленого документа, чим завдала Інні М. значної шкоди. Якби це рішення не було ухвалене, інші люди не змогли б заволодіти квартирою.

Головний лікар психіатричної лікарні ім. О.Ф. Мальцева Олег Погорілко був призначений опікуном недієздатної Інни М. та виконував свої обов`язки всупереч інтересам підопічної. Інна М. перебуває під його опікою вже більше двох років, але досі опікун й орган опіки та піклування не помістили її до спеціалізованого інтернатного закладу. Адже, якщо жінку помістять до такого закладу, то головний лікар втратить контроль над її майном.

Крім того, головний лікар знав про те, що у його підопічної в незаконний спосіб відібрали майно, адже свідок зверталася до нього з відповідною заявою. Проте, він не оскаржив вказане рішення в апеляційному порядку.

Також до вказаної схеми причетна посадова особа Управління соціального захисту населення виконкому Київської райради, а саме — головний спеціаліст опікунської ради. Адже, коли свідок дізналася, що квартира виставлена на продаж, то зверталась також до органу опіки та піклування. Але головний спеціаліст опікунської ради запевнила, що вона перевіряла всі відомості в суді і там немає жодних справ щодо квартири недієздатної Інни М. Крім того, опікунська рада також не оскаржила рішення суду та не звернулась до правоохоронних органів.

Дії правоохоронців

Наразі провина жодного з фігурантів не доведена. Відповідно до Єдиного державного реєстру судових рішень, слідство триває. Поки правоохоронці отримали дозволи на доступ до документів, які стосуються незаконного заволодіння квартирою.