На Полтавщині жертвами телефонних шахраїв з початку року стали близько 150 громадян

У більшості випадків телефонували (псевдо-) поліцейські та банківські працівники. Рідше, але такі факти також мали місце – (псевдо-) податківці, організатори розіграшів цінних призів.

Шахраї під маскою “поліцейських” завзято переконували потерпілих, що родичі потребують їхньої допомоги – або їм загрожує кримінальна відповідальність за зберігання наркотиків, або потрібні кошти на лікування постраждалих в ДТП.

Ціна «питання» – кілька тисяч гривень (переважно від 1 тисячі до 10 тисяч). Гроші віддавали, зазвичай, у два способи – перераховували на банківську карту або передавали «кур’єром». Роль останнього  виконували як спільники шахрая, так і випадкові люди – приміром, таксист (під час виконання замовлення), студент (під приводом виконання послуги за винагороду) тощо.

Телефонних аферистів називають «соціальними інженерами». Вони добре розуміються на психології жертви і вміють маніпулювати емоціями – страхом за життя і майбутнє близьких, азартом та жагою збагачення (шансом отримати цінний приз – автомобіль, квартиру, гроші тощо).

Такі «інженери» доволі легко визначають кого можна втягнути у свою гру, а в кого є імунітет – тобто знання і досвід, який дозволить легко вивести пройдисвіта на «чисту воду» і вчасно припинити розмову.

ЯК НЕ СТАТИ НАСТУПНИМ – запам’ятати основні правила:
•    Правоохоронці телефонують, щоб поінформувати або викликати до відділу поліції
•    Якщо вимагають гроші або інші послуги, необхідно негайно обірвати розмову.
•    Знайдіть 5 хвилин, щоб перевірити отриману інформацію:
–    ПРО РОДИЧА – зателефонуйте близькій людині, загляніть до її кімнати чи зв’яжіться з друзями;
–   ПРО ЦІННИЙ ПРИЗ – зайдіть на офіційний сайт розпорядника розіграшу, зв’яжіться з організаторами, вимагайте копії документів, ознайомтеся з думками інших людей на форумах або в соцмережах;
–    ПРО ОПЕРАЦІЇ З БАНКІВСЬКИМИ КАРТКАМИ – зателефонуйте на номер гарячої лінії або контакт-центру (вказані на зворотному боці пластикової картки), нікому не повідомляйте персональні дані платіжної карти (PIN-код, термін дії карти, CVV2 або CVC2 код)
•    Обов’язково запам’ятайте номер шахрая (збережіть переписку з ним, фіскальні або товарні чеки тощо) та негайно телефонуйте до поліції.

Не поспішайте в діях, виявляйте обачливість та нехай поінформованість буде вашою надійною «зброєю у війні» з шахраями.