За сто років Ворскла зміліла у шість разів

За останній рік річка Ворскла зміліла. Сила водяного стоку зменшилася на 20 відсотків у порівнянні з таким же періодом минулого року. Воду з річки використовують для промислового і побутового водопостачання та зрошування. Про це розповідає PTV.

Зазвичай, у березні й на початку квітня, річки наповнюються водою після танення снігу. Весняного водопілля цього року на Полтавщині фактично не було.

“Трошки менше води, поміліла трішки. Я вам скажу, тут прекрасний пляж. Рибки плавають, качечки, чудово. Поміліла десь на метр, півтора”, – розповів полтавець Григорій Вербицький.

“Можливо два, три дні як упав рівень. Це тому, що дамби підтримують його. Було трохи більше води раніше, трохи чистили її, а зараз ніхто не займається цією справою”, – сказав полтавець Анатолій Лиманя.

Ворскла як інші річки Полтавської області постраждали через аномально теплу зиму 2019 року. Критичне зменшення рівня води негативно вплине на всю екологію області.

“Це вперше за 120 років відколи почали спостерігати, такого ще не було. Нестача опадів у весняний період призвели до виснаження річки, до падіння рівня”, – сказав начальник регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області Олександр Тарахкало.

За даними гідромедцентру температура за останні 25 років на Полтавщині в серпні та липні підвищилася на 2,5 градуси за Цельсієм. Відповідно збільшується температура води в річках, й вона швидше випаровується.

“Ще у 17 столітті більшість річок Полтавщини, серед них і Ворскла, були умовно суднохідними. Враховуючи регіональні кліматичні зміни, відбуваються зміни живлення поверхневих водойм. Відбувається зменшення стоку, нерівномірний перерозподіл – це сприяє такому процесу як зневоднення”, – розповіла доцент кафедри прикладної екології національного університету Полтавська політехніка Олена Степова.

Наразі сила потоку у Ворсклі становить 2,7 кубічних метрів за секунду, а сто років тому була 16 кубічних метрів. Це вказує на те, що кількість води у річці зменшилася майже у шість разів.