Приховані інтереси: 126 компаній, які приховують полтавські депутати

Антикорупційний штаб презентував інтерактивний інструмент “Приховані інтереси” у м. Полтава (http://interes.shtab.net/). Полтавська громада отримала дієвий інструмент для виявлення конфлікту інтересів в місцевих органах влади та контролю за використанням ресурсів громади.

В Україні розповсюджені випадки, коли особиста зацікавленість чиновників і депутатів впливає на прийняті ними рішення, і як наслідок, приносить шкоду інтересам суспільства. Замість дитячих майданчиків з’являються торгові точки, на місці рекреаційних зон виростають багатоповерхівки через зловживання депутатами своєю владою.

Конфлікт інтересів – одне з найскладніших корупційних явищ. Повністю викорінити його неможливо, але суттєво зменшити рівень зловживань та знайти оптимальне співвідношення між приватними і публічними інтересами цілком реально. Особливу роль в цьому процесі відіграють громадяни і журналісти, які надають відомості правоохоронним органам і судам.

–        Ми вважаємо, що громадський контроль є важливою передумовою зменшення корупції в Україні. Тому створюємо інструменти, які допоможуть будь-якому громадянину легко зробити свій внесок в протидію корупції. Наприклад, за допомогою «Прихованих інтересів» ви швидко відфільтруєте усі депутатські фірми з будь-якого документу. Тож можете розпізнати які пов’язані з політиками компанії отримують земельні ділянки, комунальну власність або перемагають в численних закупівлях, завантажуючи на сайт звіти про публічні закупівлі або рішення міськрад, – розповіла Галина Янченко, голова правління ГО “Антикорупційний штаб”, і наголосила на тому, що інструмент “Приховані інтереси” робить неможливим приховати конфлікт інтересів та займатись лобіюванням бізнес-інтересів.

“Приховані інтереси” – це база даних усіх фірм, пов’язаних з депутатами та топ-чиновникам, які можна з легкістю аналізувати через зручний пошук. Він може здійснюватися за депутатом, назвою компанії або номером ЄДРПОУ. Функція “автоматичний аналізатор” протягом кількох секунд знаходить збіг між базою даних та змістом завантаженого документа, наприклад, порядком денним, стенограмою засідання, тендерною документацією тощо, і надає перелік фірм для подальшого аналізу.

Унікальні функції «Прихованих інтересів» допоможуть всім бажаючим виявити та запобігти конфлікту інтересів в полтавських органах місцевої влади, і таким чином, проконтролювати розподілення ресурсів громади.

«Після завантаження будь-якого машиностчитувального тексту, наприклад, порядку денного, стенограми, результатів закупівель тощо, на сайт за декілька секунд ви отримаєте повний перелік компаній депутатів і чиновників, які згадуються у вашому документі», – зазначив Сергій Миткалик, виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб».

–    200 сторінок стенограми будуть проаналізовані за 5 секунд, і все, що залишаєть журналісту чи аналітику – переглянути в якому контексті згадувалась сама ця компанія в завантаженому документі. Таким чином «Приховані інтереси» залишають значно більше часу журналісту чи аналітику для опрацювання більшої кількості рішень міськради або закупівель і якісної роботи з результатами аналізатора, – пояснила Наталія Норіцина, аналітикиня ГО “Полтавська платформа”, під час демонстрації роботи автоматичного аналізатора на сайті Приховані інтереси.

Аналітики Антикорупційного Штабу разом з місцевим партнером «Полтавською Платформою» та за підтримки Інституту висвітлення війни та миру створили базу фірм, повязаних з топ-політиками Полтави та їх родичами. Всього 47 фігурантів, на яких припадає 126 юридичних осіб: громадські організації, благодійні фонди та комерційні фірми. Тобто в середньому 2.5 компанії на одного фігуранта. Найпопулярнішими напрямками комерційної діяльності серед фірм, що пов’язані з полтавськими можновладцями, є будівництво та нерухомість (23 компанії), торгівля (20) та компанії аграрного сектору (10).

Цікаво, що 55% депутатів комісії з питань містобудування та транспорту причетні до пов’язаного з цим бізнесу, тож вони мають потенційний конфлікт інтересів. В соціальній комісії, яка в тому числі займається охороною здоров’я та освітою, половина депутатів пов’язані з фірмами, які працюють в суміжних з роботою комісії структурах.

Довідково:

“Приховані інтереси” – це база даних усіх фірм, пов’язаних з депутатами та топ-чиновникам, які можна з легкістю аналізувати через зручний пошук за іменем чиновника, назвою чи кодом ЄДРПОУ компанії. У 2017 році база була реалізована для 10 міст України, а також Верховної Ради України.

Простий інтерфейс та зручність сайту https://interes.shtab.net/ дозволяють журналістам, активістам та бізнесу з легкістю провести антикорупційне розслідування діяльності місцевого чиновника, перевірити його профіль та пов’язані з ним компанії на предмет доброчесності, а у випадках порушення чи будь-яких підозр щодо прозорості діяльності політика, звернутися до Антикорупційного штабу за відповідною експертизою.