У Полтаві суд виправдав прокурора, якого затримали на хабарі в 1000 доларів

Київський районний суд Полтави виправдав прокурора Антона Чулкова, якого затримала СБУ після отримання $1000 хабара. Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень, пише “Полтавщина”.

Хабар сховали між бетонними плитами

Затримання відбулося 8 вересня 2018 року. Наступного дня прокурору повідомили про підозру в одержанні неправомірної вигоди службовою особою (ч.3 ст. 368 КК України). А 10 вересня суд обрав запобіжний захід затриманому — тримання під вартою з альтернативою внесення застави у сумі 147 тисяч 280 гривень.

З матеріалів справи тоді стало відомо, що прокурор вимагав та отримав неправомірну вигоду за не притягнення до відповідальності підприємця, якого підозрювали у викраденні людини.

В день затримання прокурора підприємець повинен був привезти кошти не пізніше 15-ї години за місцем проживання Чулкова. Але підприємець зміг зібрати потрібну суму та привезти їх за вказаною адресою лише близько 16-ї години. Прокурор Чулков, отримавши хабар, сховав кошти між бетонними плитами поблизу свого будинку. А в ході проведення огляду місця події між бетонними плитами на ґрунтовій дорозі правоохоронці знайшли 10 купюр по $100.

Помічені кошти були виявлені між бетонними плитами поблизу будинку прокурора

Зазначимо, що майже за рік Київський районний суд Полтави пом’якшив міру запобіжного заходу Антону Чулкову — суддя Ольга Логвінова змінила тримання під вартою з можливістю внесення застави на особисте зобов’язання. Таке рішення було аргументоване це тим, що в матеріалах кримінального провадження були відсутні факти отримання Чулковим неправомірної вигоди. На той час він вже втратив роботу та з 25 березня 2019-го отримав другу групу інвалідності. Крім того, на утриманні в Чулкова перебувають його батьки-пенсіонери, а сам підозрюваний мав виплачувати кредит, що взяв у «ПриватБанку».

Прокурор пояснив передачу коштів наявністю боргу за невиконане замовлення

В судовому засіданні свою провину в отриманні хабара Чулков не визнав. Він пояснив, що 6 вересня 2018 року Полтавська прокуратура зареєструвала кримінальне провадження за фактом викрадення людини (ч. 1 ст. 146 КК України), а його включили до групи процесуальних прокурорів для здійснення процесуального керівництва та участі у слідчих діях.

7 вересня Чулков проводив обшук на пилорамі, яку орендував підозрюваний у викраденні людини. Під час обшуку правоохоронці вилучили гранату та запал до неї. Чулков зазначив, що саме підприємець почав першим неодноразово телефонувати після обшуку та наполягав на зустрічі. Тож вони домовилися зустрітись, але коштів у підприємця Чулков не брав.

Прокурор пояснив, що знає підприємця близько двох років та раніше замовляв у нього на пилорамі меблі. Але підприємець не виконав замовлення та залишився винен кошти.

Антон Чулков зазначив, що не був процесуальним прокурором у справі щодо гранати, тож не міг приймати ніякі рішень, у тому числі і рішень про закриття кримінального провадження.

Чулков розповів також, що після його затримання працівники СБУ психологічно тиснули та вимагали показати місце зустрічі з підприємцем і місце, де знаходяться отримані від нього кошти. Але прокурор погодився показати лише місце, де він зустрічався із підозрюваним у викраденні людини. А факт отримання коштів — заперечував.

Пропозицію хабара підтвердив свідок, який хотів закрити справу викрадення людини

Чоловік підтвердив, що сам звернувся до Чулкова та розповів, що раніше вони були знайомі, тож у нього був номер телефону прокурора. У день затримання прокурора підприємець приїхав за місцем проживання Чулкова. Там останній повідомив підприємцю, що «треба 1 тисячу доларів США і все буде закрито, все буде нормально».

Підозрюваний у викраденні людини взяв $1000, поїхав до СБУ та написав заяву про вчинення протиправних дій прокурором. Співробітники СБУ помітили спеціальною фарбою 10 купюр номіналом $100 та повернули їх підприємцю, щоб той віддав кошти прокурору.

Далі, близько 16-ї години підприємець знову зустрівся з прокурором біля його будинку та віддав йому гроші. Чоловік із грошима в руках пішов додому.

Викрадений не мав претензій до викрадача, а підтвердити зізнання Чулкова в отриманні коштів зміг лише один оперативник

Чоловік, якого ніби-то викрадали, в суді пояснив, що давно знайомий із підприємцем та працює на його пилорамі. Свідок зізнався, що іноді зловживає алкогольними напоями. А підприємець із товаришем, знаючи про таку ситуацію, 5 вересня силоміць посадили свідка до свого автомобіля на зупинці «23 вересня».

Свідок претензій до підприємця не мав. Та те ж саме розповів правоохоронцям наступного дня після інциденту.

Також свідок зазначив, що між ним з підприємцем був конфлікт через те, що він без дозволу взяв пилку його дружини.

А 8 вересня 2018-го зранку Чулков також телефонував свідку. Останній повідомив прокурору про відсутність претензій до підприємця та про відмову давати показання.

Ще один свідок — оперативний співробітник — розповів, що він охороняв місце проведення слідчих дій в день затримання прокурора. Оперативник чув, як Чулков сказав, що зараз покаже, де поклав гроші та повів правоохоронців до бетонних блоків, з яких дістав кошти.

Проте інші оперативні працівники, які проводили слідчі дії, не змогли підтвердити таку інформацію. Усі вони зазначили, що Чулкова відвели до бетонних блоків, а правоохоронці дістали звідти кошти.

Суду не вистачило доказів того, що Чулков торкався мічених грошей

Під час винесення вироку суд врахував, що обвинувачений протягом досудового та судового слідства послідовно заперечував отримання ним хабара.

Аналізуючи покази свідків, суд прийшов до висновку, що вони не доводять отримання Чулковим хабара. Також більшість свідків пояснили, що не бачили, як прокурор отримував від підприємця кошти.

Підприємець, який віддав Чулкову кошти, зазначив, що прокурор взяв їх у руки та пішов додому. Але ці пояснення спростовуються експертним висновком про те, що на руках та одязі прокурора були відсутні сліди спеціальної фарби, якими помітили купюри. Навпаки, це підтверджує свідчення обвинуваченого про те, що він не торкався купюр.

В суді також дослідили диск із записом проведення слідчих дій. На вказаному відео зафіксована зустріч Чулкова та підприємця, але суд прийшов до висновку, що неможливо визначити момент та факт передачі грошових коштів. Тож запис також не доводить провину обвинуваченого.

У ході розмови між прокурором та підприємцем останній неодноразово наполегливо звертався до Чулкова з проханням посприяти у вирішенні питання про закриття кримінального провадження пов’язаного із незаконним зберіганням зброї. В свою чергу, обвинувачений відповідав, що може посприяти лише в рамках закону. Прямих чи завуальованих розмов про отримання хабара не було.

Тож суддя Ольга Логвінова визнала не винним в отриманні неправомірної вигоди та виправдала Антона Чулкова.