Чому зливають Біленького? «Болівар-Довіра» двох не вивезе

За новим законом наступні парламентські вибори будуть відбуватися за новими правилами. Якщо раніше народних депутатів обирали за змішаною системою: половину за партійними списками, а половину на мажоритарних округах, то тепер це буде пропорційна система з відкритими списками. Вона вже була застосована на останніх місцевих виборах, коли люди обирали у бюлетені партію, а потім ще писали номер кандидата із списку цієї партії.

Якщо раніше Полтавська область була розділена на вісім мажоритарних округів, на кожному з яких обирали одного народного депутата, то тепер уся область стане одним округом. Змагатися за мандати нардепів будуть і партії, і кандидати у партійних списках між собою.

Іншими словами, якщо партія отримає один депутатський мандат в Полтавській області, то він дістанеться не першому у списку кандидату, а тому, хто набрав найбільшу кількість голосів виборців.

На останніх виборах до Полтавської обласної ради фактично перемогли партія «Довіра» та партія «За майбутнє». Але буде великою помилкою вважати, що саме ці партії переможуть і на парламентських виборах. І якщо партія «За майбутнє», яку пов’язують з Коломойським, вже з’явилася у звітах всеукраїнських соціологічних опитувань, бо встигла побудувати розгалужену партійну структуру в більшості областей України та має потужну медіа підтримку на каналі «1+1», то партія «Довіра» – це виключно проект Полтавської області, який фінансує виходець із Полтави мільярдер Веревський, а керує цим агрополітпроектом довірена особа Веревського, виходець із Зінькова Кулініч. Тож якщо без лукавства подивитися на перспективи участі партії «Довіра» у парламентських виборах, висновок однозначний – вони відсутні.  По-перше: Веревський дуже добре розбирається в політиці і гарно вміє рахувати гроші, а тому зовсім не вірить у Кулініча як у політичного лідера всеукраїнського масштабу та не буде витрачати гроші на розкрутку партії «Довіра». І по-друге: щоб мати свою групу у наступному парламенті, Веревський вже домовився із Тимошенко за висування по Полтавській області від партії «Батьківщина» для Кулініча. Остаточний же список людей Веревського і кількість куплених місць у різних політсилах буде визначений безпосередньо перед виборами, виходячи із рейтингів партій на той час. Все просто і прагматично. Жодних сентиментів. Тож партія «Довіра» не буде брати участь у парламентських виборах.

Болівар двох не вивезе!

А тепер трохи вестерну. Чому? Бо Кулініч дуже любить коней, має достойну власну конюшню і сам схожий на ковбоя, а особливо коли вдягає на себе картату сорочку замість ділового костюма. Отож, хто не читав  письменника О.Генрі – прогугліть. Назва оповідання – «Дороги, які ми вибираємо». Навіть фільм по ньому зняли. Сюжет там класичний. Америка. Дикий Захід. Велика здобич. Купа грошей. Два бандити і один кінь. Більш досвідчений бандит вбиває другого із словами: «Болівар (так звали коня) двох не вивезе». Мораль така: у виборі між дружбою і вигодою перевагу отримує вигода. А якщо і дружби особливої не було, то однозначно – вигода.

Кулініч і Біленький мають спільний електоральний ресурс, який вони на місцевих виборах влили до партії «Довіра». Ця партія не буде брати участі в парламентських виборах. Кулініч піде від «Батьківщини». Ні для кого не секрет, що Біленький теж хоче стати народним депутатом. Кулінічу не вигідно, щоб Біленький брав участь у виборах і поділив його електоральний ресурс. А це відбудеться в будь-якому варіанті, якщо Біленький піде на вибори. Хоч в списку однієї політсили з Кулінічем, а хоч і в різних. В даний час шанси Біленького стати народним депутатом значно кращі, ніж у Кулініча. Бо саме Біленький зараз тримає в руках адмінресурс, працює із місцевими елітами і є більш публічним політиком, ніж Кулініч. А якщо і Біленького висунуть від партії «Батьківщина», то він набере більше, ніж Кулініч. Тож в Полтавській області все, як на Дикому Заході. «Болівар-Довіра» двох не вивезе. Досвідчений політик Кулініч добре все розуміє, а тому і «зливає» Біленького.