На Полтавщині почалася передвиборча кампанія

Незважаючи на те, що вибори Верховної Ради мають відбутися аж 2024 року, на Полтавщині вже почалася передвиборча кампанія. Про це свідчить зростаюча публічна активність місцевих політичних лідерів та пожвавлені кулуарні переговори з політичними лідерами всеукраїнського масштабу.

Полтавський політолог Сергій Любич звертає увагу на те, що наступні вибори до парламенту відбуватимуться за новими правилами.

Вже не буде виборчої системи, коли половина народних депутатів обиралися за партійними списками, а друга половина – на мажоритарних округах. За новим Виборчим кодексом усі парламентарі обиратимуться винятково за відкритими партійними списками. Українці голосуватимуть не лише за назву партії, а й за конкретного кандидата в ній. Система виборів схожа на ту, що була на останніх місцевих, де кожна область, у тому числі й Полтавська, буде єдиними виборчим округом. Тож конкуренція за голоси виборців буде не лише між партіями, але й між кандидатами однієї партії. Бо той, хто набере найбільше голосів в окрузі й отримає, зрештою, мандат.

У жовтні 2020 року зацікавлені особи вже встигли ознайомитися, як діє дана система.

Але Сергій Любич зауважує, що не варто приміряти результати партій на місцевих до виборів парламентських. Це зовсім різні процеси. На місцевих виборах на Полтавщині ми стали свідками успіху двох місцевих проєктів: “Довіри”, яка здобула на виборах облансої ради 17,7% голосів, та «За майбутнє» з результатом 13,5%.

На виборах Верховної Ради такого успіху ці партії повторити не зможуть. У найкращому випадку, задіявши всі наявні інструменти та медіаресурси вони можуть хіба що подолати мінімальний 5-відсотковий бар’єр, що доволі сумнівно. Тож ті місцеві лідери, яких у жовтні 2020 ми асоціювали з цими місцевими політичними силами, шукатимуть співпраці із всеукраїнськими партіями, які впевнено потрапляють до Ради. До речі, й самі партії зацікавлені у співпраці з місцевими лідерами, адже за ними стоїть чималий електорат.

Політолог Сергій Любич зробив перші прогнози щодо того, хто з місцевих лідерів з якими партіями піде на майбутніх виборах:

1. ОПЗЖ. Ситуація в цій партії дуже складна. Критично багато внутрішніх конфліктів і різних груп впливу. Все залежатиме від того, як складуться стосунки по лінії лідерів партії, тобто між Льовочкіним, Медведчуком, Бойком та Рабиновичем. Не виключено, що до початку виборчої кампанії блок взагалі розпадеться. Цілком можливо, що сплутати карти всім ОПЗЖ-никам знову спробує Мамай.

2. Європейська солідарність. В Полтавській області партія Порошенка традиційно співпрацює із Жеваго. Чи буде балотуватися сам Жеваго – велике питання. Адже він повинен буде особисто подавати документи на реєстрацію, а зважаючи на його статус розшукуваної особи, зробити це буде складно. Тож можливо, що основними гравцями будуть довірені особи Жеваго. Патріотичний фон для них будуть створювати «прапороносці» партії Кульчинський та Карпов, які перед висуванням напишуть заяви про відмову від депутатських мандатів, на випадок, якщо вони наберуть голосів більше ніж потрібний для Жеваго кандидат. До цієї партії може повернутися Біленький. Питання про його висування може вирішити Герасимов і цікаво те, що навіть Жеваго може підтримати Біленького.

3. «Батьківщина». Є інформація, що Тимошенко вже домовилася з Веревським про висування Кулініча по Полтавській області. Разом із ним може піти і Біленький, якщо не повернеться до партії Порошенка. Від харківської групи Авакова-Котвіцького досить потужним кандидатом може стати депутат обласної ради Степаненко. Є також інформація, що Тимошенко веде перемовини із Коломойським про висування його людей по ряду областей: мова йде точно про Дніпропетровську, Київську, Черкаську, Херсонську, Одеську, Івано-Франківську та Волинську області. Щодо Полтавської області питання досі відкрите. Тож цілком можливо, що крім висуванців Веревського на Полтавщині від партії «Батьківщина» підуть також люди Коломойського.

4. «Слуга народу». Соціологи та політологи прогнозують подальше падіння рейтингу цієї партії. За політичним календарем, якщо не буде ніяких катаклізмів, спершу пройдуть президентські вибори. Якщо Зеленський знову переможе, то він однозначно матиме свою фракцію у наступному парламенті. Як вона буде називатися? Зараз сказати важко. Команда «95 кварталу» показала, що вміє застосовувати нестандартні прийоми та підходи.

У будь-якому разі боротьба буде цікавою і жорсткою. Власне, вона вже почалася і не лише між партійними групами, але й усередині них. Тому ми все частіше будемо бачити, як топлять один одного недавні партійні колеги, – підкреслює політолог Любич.