Суд на Полтавщині виправдав аграріїв, які засіяли найбільше в історії України поле нарковмісного маку

Суд виправдав агронома, який засіяв найбільше в Україні поле нарковмісного маку, а також закрив справу щодо директора і заступника фірми, які дали таку вказівку. Про це повідомляє сайт “Полтавщина”.

Пирятинський та Оржицький райсуди Полтавської області винесли рішення щодо трьох учасників справи засівання найбільшого за історію незалежної України поля нарковмісного маку. Суддя Євгеній Смілянський виправдав агронома Івана Литвиненка, а суддя Ольга Сайко закрила справу щодо директора підприємства Миколи Проценка та його заступника Юрія Янченка. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень та офіційного сайту суду.

Агрофірма засіяла нарковмісним маком 234 га землі у Лазірках

Нагадаємо, ця історія пролунала на всю України у 2019 році. Того літа поліція виявила на Полтавщині найбільше за всю історію незалежної України поле наркотичного маку. З’ясувалося, що аграрне ТОВ «Мадег» засіяло цими рослинами 234 га орендованої землі в Оржицькому районі (нині Лазірки Новооржицької громади).

Як вдалося дізнатися слідчим, до злочину були причетні щонайменше троє відповідальних осіб: директор ТОВ «Мадег» Микола Проценко, його заступник Юрій Янченко, а також головний агроном СТОВ «Прогрес» Іван Литвиненко, якого вони найняли до себе за цивільно-правовим договором.

«Мадег» орендувало у місцевих мешканців 59 земельних ділянок, загальною площею 234 га. Наприкінці 2018 року Микола Проценко придбав у НДВАП «Мак України» 580 кг насіння маку сорту «Грей», яке поставили фірмі 1 квітня 2019-го.

Далі Микола Проценко попередив поліцію, що планує висадити на полі снодійний мак. Відповідної ліцензії Держлікслужби агрофірма не мала, тому у квітні 2019-го відділ розслідувань особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Полтавській області відкрив провадження за ч.2 ст.310 ККУ.

Потім Микола Проценко та Юрій Янченко дали вказівку Івану Литвиненку засіяти поле маком. Той же розпорядився щодо техніки і людей СТОВ «Прогрес», які цим займатимуться. А наприкінці травня 2019-го Микола Проценко уклав з Управлінням поліції охорони договір на охорону поля. З управління ніхто так і не приїхав, тому «Мадег» підписало аналогічний договір із приватною ТОВ «ВІП-Захист 2».

Коли за місяць на полі почали проростати перші пагони, поліцейські взяли зразки маку на дослідження. Експерти підтвердили, що сорт висіяного маку нарковмісний. Слідчі та прокурори просили у суду дозвіл на арешт та знищення рослин — аби не допустити їх виток на наркоринок. Також вони повідомили про підозру Миколі Проценку та Юрію Янченку. Пізніше — у грудні 2019-го — підозру отримав і Іван Литвиненко.

Керівників ТОВ «Мадег» посадили під нічний домашній арешт, а агронома відпустили під особисте зобов’язання (аналог підписки про невиїзд).

За свідченням фахівців, на земельній ділянці площею 234 га вирощувалося майже 350 мільйонів нарковмісних рослин. З них наркоділки могли б заготовити не менше 70 тонн макової соломи. Її вартість на «чорному» ринку на той час оцінювалася у 7 мільярдів гривень.

Двом керівникам занадто пізно висунули обвинувачення

Справу щодо Проценка і Янченка направили до суду у грудні 2019 року. Обох звинуватили у незаконному посіві та вирощуванні снодійного маку в кількості понад 500 рослин (ч. 2 ст. 310 ККУ).

Спочатку справу розглядав Оржицький райсуд, але остаточне рішення щодо двох керівників ТОВ «Мадег» виніс Пирятинський райсуд — майже за рік, у жовтні 2020-го. Суддя Ольга Сайко закрила справу, оскільки правоохоронці запізнилися із висуненням обвинувачень.

Після повідомлення про підозру у липні 2019-го слідчі мали 4 місяці на розкриття справи. У листопаді вони подали клопотання про продовження терміну ще на півроку, але отримали відмову. Обвинувальний акт правоохоронці направили до суду 6 грудня, а надійшов він 12 грудня — тобто після закінчення термінів досудового розслідування.

Через це адвокати Миколи Проценка і Юрія Янченка подали клопотання про закриття справи і суд їх задовольнив. Прокуратура уже подала на це рішення апеляційну скаргу і зараз триває розгляд позову.

Довести причетність до злочину агронома не змогли

Справу агронома Івана Литвиненка передали до Оржицького райсуду у березні 2020-го. Вирок суддя виніс за рік і він був виправдувальний.

Підставою стало те, що Литвиненко лише виконував вказівки Проценка і Янченка та не мав повноважень на збирання дозвільних документів. Рішення сіяти саме нарковмісний мак він не приймав самостійно. До того ж копія цивільно-правового договору, яку долучили у якості доказу, не була завірена належним чином.

Тому 12 березня 2021 року суддя Євгеній Смілянський визнав Івана Литвиненка невинуватим у незаконному посіві та вирощуванні понад 500 рослин снодійного маку (ч. 2 ст. 310 ККУ) і виправдав його. На це рішення прокуратура також уже подала апеляційну скаргу.

Усім трьом загрожувало від 3 до 7 років ув’язнення, але поки чоловіки уникнули такого покарання. Інших підозрюваних у справі не було, тому можна сказати, що інцидент із найбільшим за всю історію незалежної України полем опійного маку вилився у закриття провадження і виправдання.

«Мадег» пов’язане із «Прогресом», яке намагалися захопити керівники-рейдери

Цікаво, що ТОВ «Мадег» напряму пов’язане з іншою компанією, учасників якої також підозрюють у злочинах. Мова йде про сільськогосподарське ТОВ «Прогрес», у якому досі працює Іван Литвиненко і потужності якого використали для засівання поля у 234 га.

Директор «Прогресу» Роман Довбиш давав коментарі після слідчих дій поліції як бухгалтер «Мадег». Тоді він визнав наявність «певних проблем із документами», але запевнив, що мак вирощували «на пиріжки». «Мадег» нібито мало контракти із кондитерськими підприємствами.

Саме Романа Довбиша нині підозрюють у шахрайстві, заволодінні майном і службовому підробленні (ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 206-2, ч. 1 ст. 366 ККУ). Разом з ним у підозрюваних Геворг Данієлян, який свого часу володів і «Прогресом» і «Мадегом». На думку слідчих, Довбиш і Данієлян спочатку вкрали у ТОВ «Прогрес» майже 7 тисяч тонн кукурудзи, а потім вчинили спробу рейдерського захоплення. Це відбувалося уже після історії з полем нарковмісного маку.