У Полтаві комунальні автобуси хочуть передати приватному перевізнику

Зняття 40 млн грн з «Полтаваелектроавтотрансу» може свідчити про плани влади передати комунальні автобуси в оренду приватному перевізнику. Інше пояснення — влада готується підвищити тариф, тому скорочує фінансування комунального підприємства. Про це пише сайт “Полтавщина”.

Тема зняття 40 млн грн дотацій з КП «Полтаваелектроавтотранс», яку мали розглянути на останній бюджетній депутатській комісії, може отримати цікаве продовження. Наші джерела повідомили, що такий крок — є підготовчим для реалізації більш широкої стратегії. Міська влада планує зекономити на комунальному підприємстві, щоб у майбутньому передати його 20 нових автобусів Ataman в оренду приватному перевізнику. Орієнтовно цим приватником може стати Юрій Лупаєнко.

Версія № 1 Автобуси — в оренду

Прямо про такі плани ніхто не говорить. Але є дотичні підтвердження саме цієї версії.

Так, голова бюджетної депутатської комісії Ігор Еренбург, пояснюючи необхідність зняття 40 млн грн з «ПЕАТ» розповів, що ці кошти потрібно негайно перекинути на утримання вулиць, бо нинішні 100 млн грн за цією статтею видатків не задовольняють потребу.

Станом на квітень харківські прибиральники освоїли 40 млн грн зі 100 млн грн, які їм виділили у бюджеті.
Навіщо у травні виділяти додаткові 40 млн грн?

Однак за 4 місяці харківське ТОВ «ДБК Квант» витратило тільки 40 млн грн (при річній потребі 173 млн грн). Якщо з озвучених 100 млн грн фактичного фінансування залишилося 60 млн грн, то на травень і на літо цих коштів має вистачити, навіть з залишком. Тому істинна причина зняття фінансування з комунальних перевізників може бути іншою.

Але навіть, якщо потреба у додаткових коштах на утримання вулично-дорожньої мережі відповідає дійсності, тоді навіщо знімати ці кошти з зарплати водіїв та з оплати послуг за електроенергію? Адже в умовах карантинних обмежень надходження «ПЕАТ» скоротилися майже в половину. До слова, планова дотаційна частина бюджету комунального підприємства на 2021 рік складає 140 млн грн (у 2020 році — 123 млн грн). Тому 40 млн грн — це більш ніж відчутна сума для муніципальних перевізників Полтави.

Іншим підтвердженням можуть стати чутки, які циркулюють серед перевізників Полтави — влада готується розривати договори з «ПЕАТ» на перевезення пільгових категорій населення. Сигналом для цього, начебто, можуть стати програші «ПЕАТ» на конкурсах з обслуговування «соціальних» маршрутів. І навпаки структури Юрія Лупаєнка мають виграти на цих конкурсах.

Версія № 2 — Підвищення тарифу

На початку квітня міський голова Олександр Мамай, коментуючи рішення про повторний конкурс на запровадження «електронного квитка», повідомив, що без підвищення вартості проїзду згаданий е-квиток не запрацює. Зміна тарифу тоді дозволить менше направляти бюджетних коштів на потреби КП «Полтаваелектроавтотранс».

Якщо саме ця версія є реальною, то міська влада розпочала не з того краю, адже підвищення тарифу — це тривала процедура, зокрема, з оголошенням і проведенням громадських слухань. Але на офіційному рівні цей процес ніхто не рухає. Тому зняття 40 млн грн з «ПЕАТ» для підвищення тарифу у майбутньому — поки є мало ймовірним поясненням.

Як би не було, але у статуті «Полтаваелектроавтотрансу» наразі немає пункту, який прописує повноваження підприємства одноосібно надавати свою техніку в оренду. Це мають затвердити тільки депутати на сесії Полтавської міськради. Тоді про передачу комунальних автобусів приватникам можна буде говорити як про факт, а не версію.