Тарифи на опалення зростуть від 40 до 70%

Щоб зберегти тарифи на опалення на минулорічному рівні, уряд повинен дозволити теплоенерго купувати газ напряму в “Укргазвидобування” за ціною не вище 4 тис грн за тис куб м. Про це пише Економічна правда.

Це дозволить удвічі знизити вартість теплової енергії, забезпечити стовідсоткову оплату ТКЕ за газ і стримати стрімке підвищення тарифів на тепло”, – заявляють в асоціації “Укртеплокомуненерго”.

Також тепловиків не влаштовує в контрактах з “Нафтогаз трейдингом” умова про щомісячні авансові платежі. Це вимиває оборотні кошти підприємств, адже населення платить за послуги теплопостачання після їх споживання.

Утім, вартість газу – далеко не єдина претензія підприємств теплокомуненерго. Вони скаржаться, що “Нафтогаз трейдинг” виділяє їм недостатні ліміти на газ, який вони будуть отримувати по 7,42 грн, а ось ціна на понадлімітний газ набагато вища. Ще в серпні вона перевищила 15 тис грн за тис куб м.

У результаті ціна на газ зростатиме разом з підвищенням цін на європейських хабах, і її ТКЕ будуть змушені закласти в тариф на тепло для населення.

Ще одна неприємна для підприємств ТКЕ вимога від постачальника газу – укласти з банком договір на добровільне безакцептне списання коштів з рахунків і безумовне надання банківської гарантії на весь обсяг грошових зобов’язань. Простіше кажучи, це право “Нафтогаз трейдингу” автоматично списувати гроші з рахунків підприємства ТКЕ за поставлений газ.

Тепловики вимагають усунути ці норми, заборонити відключати підприємства від енергопостачання в опалювальний період і розробити механізм автоматичного коригування тарифу на тепло в разі зміни цін на енергоносії.

В іншому випадку підприємства ТКЕ попереджають, що будуть піднімати тарифи на тепло для населення. У Києві таке зростання може становити до 40%, в інших містах – від 40% у Полтаві до 70% у Чернівцях.

Зараз мешканці столиці платять за гігакалорію тепла 1 654 грн. У перерахунку на однокімнатну квартиру (40-47 кв м) виходить 1,2-2 тис грн на місяць.

Не виключено, що з огляду на електоральні ризики центральна влада змусить місцеві ради залишити тарифи на тепло без змін, а збитки підприємств ТКЕ покриють коштами місцевих бюджетів або держбюджету. Про високу ймовірність такого сценарію свідчить більшість публічних заяв прем’єр-міністра.