СБУ викрила масштабні схеми COVID-фальшувань одразу в трьох областях України

За минулу добу СБУ заблокувала злочинні схеми у Києві, Харкові та Івано-Франківську. Загалом зловмисники виготовляли по декілька сотень підробок щодня, а їхній “прибуток” становив мільйони гривень.

За інформацією СБУ, на Київщині троє зловмисників запустили цілу “типографію”, яка щодня виготовляла до 20 підробок. Під “офіс” вони орендували 2 квартири у Києві. Схема проіснувала майже рік. За попередніми підрахунками, її місячні обороти сягали 3 млн грн.

За даними слідства, ділки шукали “клієнтів” через спеціально створений телеграм-канал. Після отримання заявки вони вносили в “документ” персональні дані та друкували фальшивку. Готові замовлення надсилали через популярні поштові сервіси.

Для надання підробкам достовірного вигляду зловмисники наносили на них QR-код, який після зчитування переводив на фіктивний сайт медичного закладу.

Вартість фейкового ПЛР-тесту становила 750 гривень, а сертифікату про вакцинацію – 4500 гривень.

На Харківщині СБУ викрила турагентство, яке виготовляло фейкові ПЛР-тести, як “бонус» до путівки.

За матеріалами слідства, організували оборудку власники туристичних агентств, які надавали послуги з оформлення документів для виїзду за кордон. “Бонусною” пропозицією ділків були готові ПЛР-тести з “негативним” результатом. За такою «популярною» послугою до них звертались навіть клієнти з інших турагенцій.

Фальсифіковані документи використовувались для швидкого та безперешкодного перетину кордону, а також для ухилення від обов’язкової 14-денної самоізоляції після в’їзду в Україну.

Наразі відомо, що протиправна схема існувала з початку 2021 року. Довідку ділки виготовляли впродовж доби, а її вартість становила 500 гривень. 

За інформацією СБУ, власник трьох туристичних агенцій з Івано-Франківська забезпечував своїх клієнтів повним пакетом документів, необхідних для виїзду за кордон, у тому числі й фейковими довідками про негативний результат ПЛР-тестування на COVID-19.

За даними слідства, зловмисник виготовляв довідки на бланках двох загальноукраїнських медичних лабораторій. 

Для правдивість зловмисник створив фейковий вебсайт, який імітував сторінку відомої медичної лабораторії. Після переходу за QR-кодом, сканованим із фальшивки, на “сайті” можна було побачити результати “свого тестування” на офіційному бланку медичної установи.

Наразі за усіма виявленими фактами вчинення злочинів зловмисникам правоохоронці оголосили підозри.