У Верховній Раді готується реванш

У разі, якщо новообраний Президент Зеленський не розпустить Верховну Раду, фракції парламенту проведуть реванш, який зведе нанівець будь-які демократичні реформи.

Як відомо, у Верховній Раді на розгляді знаходиться законопроект про вибори, який передбачає введення пропорційної системи з відкритими списками. Відкриті списки передбачають, що виборці в регіонах мають можливість впливати на те, хто пройде в парламент від тієї чи іншої партії.

Незважаючи на те, що законопроект був прийнятий у першому читанні, голосувати за нього в цілому ніхто не має наміру. Справа в тому, що проведення виборів восени за відкритими списками означатиме, що лідери партій втратять абсолютний контроль над своїми депутатами, як це було досі.

Тому зараз у Верховній Раді готові терміново прийняти проект про вибори за закритими списками і саме за такою схемою провести вибори восени цього року. Поміж іншого, готуються  знизити прохідний бар’єр до 3%  і навіть 1%, аби мати більше голосів в парламенті.

Якщо це вдасться, Україна знову отримає парламент, який буде підконтрольним лише кільком політикам та олігархам, що контролюють головні партії. Зеленський в кращому випадку отримає 20% місць і не зможе претендувати на ключову роль у формуванні коаліції та призначенні свого прем’єра. Що, в свою чергу, означатиме політичний реванш сил під умовною назвою «Тимошенко-Бойко-Медведчук».   

Уникнути цього сценарію вдасться лише в одному випадку – достроковому розпуску Верховної Ради. Адже в такому випадку вибори пройдуть за старою, змішаною системою. І навіть якщо партія Зеленського не отримає більшості (їй прогнозують 30-35%), Президент зможе добрати своїх прихильників за рахунок мажоритарників, які в більшості йдуть на співпрацю з владою, щоб мати можливість забезпечувати свої округи бюджетним ресурсом.

Відзначимо, що сьогодні вранці Рада призначила інавгурацію Зеленського на 20 травня. Загалом було сім проектів постанов.