У селах Полтавської громади з’являться вулиці Бандери та Мазепи

У селах Полтавської громади замість Степної, Уютної та Цвіточної можуть з’явитися вулиці Олександра Глушаченка, Єлизавети Милорадович, Родини Тарновських, Квітки Цісик, Івана Мазепи та Степана Бандери

Під час чергового засідання робочої групи фахівців з питань найменування та перейменування експерти розглянули запропоновані для перейменування в рамках дерусифікації назви для 25-ти вулиць у селах Полтавської громади. Цей список поки містить лише ті топоніми, які не пропонують перейменувати на честь загиблих військових.

Отже, відповідно до рекомендацій робочої групи до перейменування геонімів Полтавської громади, в першу чергу в старостинських округах змінять назви наступних вулиць.

СТЕПНА ВУЛИЦЯ (Абазівський старостинський округс. Абазівка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Війська Запорозького вул.Військо Запоро́зьке — назва козацьких військово-політичних утворень XVI—XVIII століття. У XVI ст. основним центром розселення козацтва стало Запорожжя, або Низ (територія Дніпрових порогів). Звідси назва козаків — запорозькі або низові. Козаки заснували укріплені поселення — січі.  У часи Гетьманщини двома основними групами Держави Війська Запорозького були Військо Запорозьке Городове та Військо Запорозьке Низове. Низові козаки жили в паланках басейну пониззя Дніпра, за Дніпровськими порогами, а городові – на території Гетьманщини, зокрема, в містах і селах Полтавщини.
Олександра Глушаченка вул.Олександр Петрович Глушаченко (1928-2014) — майстер станкового живопису, який народився на Полтавщині, працював у Полтаві, а в останнє десятиліття жив в Абазівці (вул. Лугова №14). Він розробив ескізи деталей оформлення Успенської церкви в с. Абазівка. Тут ним створені картини: «Куточки Абазівки», «Бузок», «Голодомор», «Колгоспниці» (копія його твору 1947 р.) тощо. Його творчість високо оцінена мистецтвознавцями Світланою Бочаровою і Віталієм Ханком.
Степова вул.Степова – правильне написання українською мовою існуючої назви.

УЮТНА ВУЛИЦЯ (Абазівський старостинський округс. Абазівка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Героїв-чорнобильців вул.Назва — на честь ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. На цій вулиці мешкало троє учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Затишна вул.Затишна – варіант написання українською мовою існуючої назви.

МОСКОВСЬКИЙ ЯР ВУЛИЦЯ (Бричківський старостинський округс. Петрівка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Гавронський Яр вул.Пропонована назва — від сусіднього села Гавронці, неподалік від яких розташована ця вулиця.
Гетьмана Сагайда́чного вул.Петро Конаше́вич-Сагайда́чний (близько 1582 -1622) — український  полководець і політичний діяч, гетьман реєстрового козацтва,  кошовий отаман Запорізької Січі. Організатор успішних походів запорозьких козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства. Меценат православних братств та опікун братських шкіл.
Козацький Яр вул.Пропонована назва підкреслює козацьке минуле в історії села.
Охтирська вул.На честь міста-героя України Охтирки, захисники якого не дозволили просунутися на територію Полтавщини російським окупантам узимку – навесні 2022 року.

СТЕПНА ВУЛИЦЯ (Валківський старостинський округс. Каплунівка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Степова вул.Степова – правильне написання українською мовою існуючої назви.

ЮЖНА ВУЛИЦЯ (Гожулівський старостинський округс. Біологічне)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Пропозиція щодо увічнення пам’яті загиблого Героя
Південна вул.Південна – переклад українською мовою нині існуючої назви вулиці.

ЦВІТОЧНИЙ ПРОВУЛОК (Гожулівський старостинський округс. Біологічне)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Квітковий пров.Квітковий – переклад українською мовою нині існуючої назви вулиці.
Полузірський пров.За назвою річки Полузір’я, на берегах якої розташоване село Біологічне.

МАГАДАНСЬКА ВУЛИЦЯ (Гожулівський старостинський округс. Гожули)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Пропозиція щодо увічнення пам’яті загиблого Героя

МАГАДАНСЬКИЙ ПРОВУЛОК (Гожулівський старостинський округс. Гожули)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Охтирський пров.На честь міста-героя України Охтирки, захисники якого не дозволили просунутися на територію Полтавщини російським окупантам узимку – навесні 2022 року.

ЦВІТОЧНА ВУЛИЦЯ (Гожулівський старостинський округс. Гожули)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Єлизавети Милорадович вул.Милорадович Єлизавета Іванівна (у дівоцтві  Скоропадська; 1832-1890) — українська громадська діячка і меценатка. Єлизавета Іванівна і її чоловік граф Лев Григорович Милорадович мали маєток у селі Гожули, де був розкішний парк, дендрарій і ботанічний сад. В її будинку зародилася Полтавська громада, яка зробила суттєвий внесок у розвиток освіти і культури Полтавської губернії (фундація недільних шкіл, видання журналу «Основа», підручників для шкіл, організація театральних труп, проведення просвітницьких заходів для селян тощо). Значний внесок у роботу громади зробила сама Єлизавета Милорадович. Єлизавета Іванівна відіграла велику роль в заснуванні та розвитку найбільших культурно-наукових організацій українців. Зокрема, в фінансуванні «Літературно-наукового товариства імені Т.Г.Шевченка».
Тростянецька вул.На честь міста Тростянця Сумської області, захисники якого не дозволили глибоко просунутися російським окупантам узимку – навесні 2022 року на територію Полтавщини.

ЯРЯНСЬКА ВУЛИЦЯ (Гожулівський старостинський округс. Гожули)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Дем’яна Гуджола вул.Дем’ян Гуджол (інші варіанти написання прізвища – Гуджель, Гудзель, Кґуджол, Гуджоль) — козацький старшина Гетьманщини в другій половині XVII ст. Володів селом Гожули (назване за його прізвищем). У 1661 – 1674 роках (із перервами) він був полтавським полковником, обирався міським отаманом та полковим суддею, входив до складу городового уряду. В останній чверті XVIІI століття назва села трансформувалася на зручніше для вимови селянами: Гожули. Експерти вважають, що одна із вулиць села мала б носити ім’я його засновника і відомого діяча часів Гетьманщини.
Яружна вул.Яружна – правильне написання українською мовою нині існуючої назви.

ВОРКУТЯНСЬКА ВУЛИЦЯ (Ковалівський старостинський округс. Верхоли)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Захисників України вул.На честь захисників свободи і незалежності України, особливо – полеглих у війні з російськими загарбниками, що розпочалася в 2014 році.
Полтавський шлях вул.Вулиця має напрямок у бік міста Полтави.
Червоної Калини вул.За мотивами стрілецької пісні «Ой, у лузі червона калина», яка стала одним із символів у визвольних війнах українського народу.  У 2022 році набула нової хвилі популярності у перші дні російського вторгнення в Україну.

УЮТНА ВУЛИЦЯ (Пальчиківський старостинський округс. Бугаївка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Затишна вул.Затишна – правильне написання українською мовою існуючої назви.
Українська вул.Пропонована назва підкреслює відданість жителів села ідеалам свободи й незалежності України.

ДОРОЖНА ВУЛИЦЯ (Пальчиківський старостинський округс. Уманцівка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Дорожня вул.Дорожня – правильне написання українською мовою попередньої назви.
Козацька вул.На честь козацького минулого краю.

РОДНІКОВА ВУЛИЦЯ (Сем’янівський старостинський округс. Патлаївка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Ворсклянська вул.Село розташоване в долині річки Ворскла, поблизу її русла
Джерельна вул.Джерельна – правильне написання українською мовою нині існуючої назви.

УЮТНА ВУЛИЦЯ (Сем’янівський старостинський округс. Тернівщина)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Затишна вул.Затишна – варіант написання українською мовою попередньої назви вулиці.
Родини Тарновських вул.На честь козацької, пізніше дворянської родини – колишніх власників села. Іван Григорович Тарновський (біля 1680 – біля 1760), засновник династії – значковий товариш Полтавського полку (1701 – 1715), сотник старосанжарський (1715–1722), бунчуковий товариш (1725–1732), сотник 1-ї полтавської сотні (1732 – 1744). Василь Іванович Тарновський (1726-?) – службу розпочав значковим товаришем (1748-1761); військовий товариш (1761-1773) і осавул (1773-1781) Полтавського полку, полтавський поштмейстер (1765-1773). Володимир Васильович Тарновський (1762 – біля 1826) – військовий товариш, після скасування Гетьманщини – ротмістр,  статський радник, полтавський повітовий предводитель дворянства в 1812—1815. Член масонської ложі в Полтаві «Любовь к истине» (1818—1819, 1-й Надзиратель ложі), губернський суддя.

УЮТНИЙ ПРОВУЛОК (Сем’янівський старостинський округс. Тернівщина)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Тихий пров.Один із варіантів правильного написання українською мовою назви провулку, близької за змістом до попередньої назви.

МАЧУШСЬКА ВУЛИЦЯ (Супрунівський старостинський округс. Мильці)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Мачухівська вул.Мачухі́вська вулиця – правильне написання українською мовою нині існуючої назви (розташована в напрямку до села Мачухи).

УЮТНА ВУЛИЦЯ (Супрунівський старостинський округс. Супрунівка)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Квітки Цісик вул.Кві́тка Ці́сик (1953-1998)  —  американська  співачка українського походження, оперна  та  блюзова співачка, виконавиця українських народних  і  популярних пісень, які в її виконанні досі транслюються по радіо й телебаченню.
Степана Руданського вул.Степан Васильович Руда́нський (1833-1873) — український поет (зокрема, автор слів пісні «Повій, вітре, на Вкраїну»), перекладач античної літератури. Автор класичних сатир на міжнаціональну та антиімперську тематику. Як карантинний лікар, рятуючи життя хворим, сам тяжко захворів на холеру і 23 квітня 1873 року помер у Ялті.

ВОЛОДИМИРА ТАРАСЕНКО ВУЛИЦЯ (Тахтаулівський старостинський округс. Тахтаулове)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Володимира Тарасенка вул.Правильне написання прізвища українською мовою. Тара́сенко Володимир Олександрович (1948–2012) – український поет родом із Полтавщини.

ОВРАЖНИЙ ПРОВУЛОК (Тахтаулівський старостинський округс. Тахтаулове)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Вербовий пров.Розташований у зниженні земної поверхні, в якому зростають верби (пропозиція старости Тахтаулівського старостинського округу)

СТЕПНА ВУЛИЦЯ (Тахтаулівський старостинський округс. Тахтаулове)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Івана Мазепи вул.Пропозиція старостату – назвати вулицю на честь Івана Степановича Мазепи (1639-1709) – гетьмана Війська Запорізького, керівника козацької держави (1687-1709), який у 1708-1709 рр. спробував вибороти її незалежність від Московського царства. Територія села й поблизу нього у 1709 році була в епіцентрі бойових дій армій супротивників у Полтавській битві.
Степана Бандери вул.Степан Андрійович Бандера (1909-1959), — український політичний діяч, один із ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття. У 1933 році був призначений крайовим провідником Організації Українських Націоналістів (ОУН). У лютому 1940 року, внаслідок розколу ОУН,  С.Бандера очолив «Революційний Провід ОУН» (його організація отримала назву «бандерівці», ОУН-Б). Рішенням Проводу ОУН-Б, 30 червня 1941 р. у Львові проголошено відновлення Української Держави. Ця подія стала спробою «поставити перед фактом» керівництво гітлерівської Німеччини та змусити визнати українську боротьбу. Проте, Гітлер доручив своїй поліції негайно зліквідувати цю «змову українських самостійників». Гітлерівці заарештували Бандеру після акту проголошення відновлення Української Держави — 5 липня 1941. У 1941-1944 роках перебував в ув’язненні. Від 1947 р. до загибелі від руки радянського агента в 1959 р. С.А.Бандера знову Голова Проводу  ОУН-Б. Для багатьох українців його ім’я стало символом боротьби за незалежність України.  У 2010 р. Президент В.А.Ющенко присвоїв йому звання  «Герой України» (посмертно).

УЮТНА ВУЛИЦЯ (Тахтаулівський старостинський округс. Тахтаулове)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Калинова вул.Кущ калини, її квіти й плоди – це символ рідної землі, отчого краю, батькової хати, що пам’ять людську береже, нагадуючи про милі краї, символ безсмертя, невіддільний від життя.
Краєвидна вул.Краєвид – це місцевість, що відкривається перед очима; пейзаж, ландшафт.
Назва підкреслює привабливість вулиці, її затишність і мальовничість.

М. ВОВЧОК ВУЛИЦЯ (Тахтаулівський старостинський округс. Жуки)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Марка Вовчка вул.Правильне написання українською мовою – Марка Вовчка вулиця. Марко Вовчок – псевдонім письменниці Марії Олександрівни Вілінської.

ЦВІТОЧНА ВУЛИЦЯ (Тахтаулівський старостинський округс. Жуки)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Покровська вул.На честь Свято-Покровського храму-каплиці ПЦУ. Перша церква Покрови Пресвятої Богородиці була збудована в с. Жуках ще на початку XVII ст. Покровську каплицю, що входить до комплексу Козацької слави, який відроджується у Жуках, було побудовано 2009 року. У відкритті її взяв  участь Президент України Віктор Ющенко. Стараннями громади каплиця була перевлаштована на Свято-Покровський храм, освячений у 2011 році.

ЦВІТОЧНИЙ ПРОВУЛОК (Тахтаулівський старостинський округс. Жуки)

Пропонована нова назваКоротка інформаційна довідка
Козацький пров.На честь козацького минулого села й меморіального комплексу слави українського козацтва в Жуках.

Член робочої групи, краєзнавець і професор Леонід Булава додає, що перелік тих вулиць, до перейменування яких пропонують імена загиблих героїв, буде опублікований після отримання дозволу їхніх родичів, а також територіальних центрів комплектації та соцпідтримки.

«Полтавщина»