У Полтаві суд відпустив Капканова, якого звинувачують у міжнародних кіберзлочинах

У понеділок, 23 вересня, в Октябрському райсуді Полтави винесли вирок Геннадію Капканову.

Суд присяжних визнав Капканова невинуватим у посяганні на життя працівників правоохоронних органів та у придбанні, зберігання бойових припасів без передбаченого законом дозволу. Але суд визнав його винним у використанні завідомо підробленого документа, повідомляє видання Зміст.

Суд присяжних визнав Капканова винуватим і покарав на 2 роки позбавлення волі. Та йому зарахували строк тримання під вартою на час слідства як відбуте покарання. І випустити із зали суду.

Ще з літа 2018 року справу в Октябрському райсуді розглядав суд присяжних. Про це клопотав обвинувачений Капканов.

Згідно з законом, кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, за клопотанням обвинуваченого здійснюється судом присяжних у складі двох суддів та трьох присяжних.

До складу суду, входили:

  •    двоє професійних суддів: Віталій Микитенко та Олександр Струков
  •   троє основних та два запасних присяжних судді: Бардін А.О, Рустамова В.Г, Денисенко А.О., Лавренчук Л.Г., Назаренко З.Ю.

Пригадаємо, Геннадія Капканова обвинувачують за наступними статтями КК України:

  •       ст. 348 (замах на вбивство працівника правоохоронного органу у зв’язку з виконанням цим працівником службових обов’язків);
  •       ч. 1 ст. 263 (придбання, зберігання бойових припасів без передбаченого законом дозволу);
  •       ч. 4 ст. 358 (використання завідомо підробленого документа).

 __ _________ __

 Слідство за справою Геннадія Капканова веде прокуратура німецького міста Ферден із 2012 року. 

Згідно з європейським ордером на арешт, йому інкримінують 1152 злочини, якими він завдав збитків на 6 мільйонів євро. Адже Капканова підозрюють в  організації міжнародної групи хакерів Avalanche, до якої входило 27 осіб. Мережа поширювала шкідливі програми, які використовувалися для розсилки спаму, крадіжки паролів, даних кредитних карт, DoS-атак.

Хакери контролювали близько півмільйона комп’ютерів у 180 країнах світу. За даними Європолу, через роботу Avalanche фінансові втрати в світі можуть досягати сотень мільйонів євро.

Про суд присяжних клопотав сам обвинувачений

Фото: Про суд присяжних клопотав сам обвинувачений

Нагадаємо, з чого все починалося та як розгорталися події.

У листопаді 2016 року у Полтаві під час обшуку квартири, проведеного за ухвалою Печерського райсуду Києва, Геннадій Капканов вистрілив із мисливського карабіна по вхідних дверях, за якими знаходилися працівники поліції, та намагався втекти через балкон. Щодо цього Слідче управління ГУ НП в області розпочало кримінальне провадження. Під час розслідування в помешканні полтавця правоохоронці виявили і вилучили мисливський карабін «МКМ-072», заряджений 10 патронами, а також пістолет «ПСМ-Р»  6 патронами травматичної дії.

Фото: Суд присяжних виніс вирок полтавському хакеру

Після відмови слідчою суддею Октябрського райсуду Ларисою Кулешовою (до речі, саме за це рішення Вища рада правосуддя ізвільнила суддю з посади у вересні 2018-го) затримати полтавця – вона не дала дозволу на тимчасовий арешт Геннадія Капканова.

У результаті цього розшукуваний в 30-ти країнах світу хакер зник, азатримали його лише через 2 роки, в лютому 2018 року в Києві з підробленим паспортом.

16 травня 2018-го обвинувальний акт передали до суду. За увесь час судового розгляду дослідили матеріали справи, допитали потерпілих, свідків – оперативників, які брали участь в захваті. Крім того, останнім слово надали обвинуваченому Капканову. Він, як і раніше, розповів свою версію подій затримання: він опору не чинив. Коли почув галас біля квартири та викрики «Пожежа!», то злякався, що завітали грабіжники. Тому захищав своє життя. Постріл із карабіну, за його словами, був попереджувальним. А те, що він виявився вбік дверей, де чатували правоохоронці, Капканов пояснив станом паніки та низькою навичкою використання зброї. Також підозрюваний зазначив: увесь цей час не знав, що його розшукують, і подорожував. При цьому підробним українським паспортом (також у Капканова раніше виявили паспорт громадянина Румунії), за його словами, він не користувався, а тримав його як «сувенір». Загалом, свою вину Капканов не признав.