У Полтаві суд виправдав кримінального авторитета, якого підозрювали у замаху на вбивство

У 2019-му році на Леваді правоохоронці затримали кримінального авторитета, якого розшукували 2 роки за нанесення тяжких тілесних ушкоджень. Згодом підозру чоловіку змінили на замах на вбивство. Але слідство не змогло зібрати достатньо доказів, щоб довести провину обвинуваченого, тому Ленінський суд виправдав його

Нагадаємо, що 45-річного обвинуваченого Олександра Карпутічева затримали 28 травня 2019-го року у Полтаві за підозрою у нанесенні тяжких тілесних ушкоджень. Підозрюваний — уродженець Казахстану, мешкав у Полтавській області.

У 2017-му році правоохоронцям не вдалося вручити підозру особисто в руки Карпутічеву, тож вони віддали її 83-річній матері чоловіка, яка на той момент погано чула та бачила. А згодом оголосили чоловіка в розшук.

Вже за два роки підозрюваного затримали у Полтаві на Леваді. Наступного дня після затримання Карпутічеву обрали запобіжний захід — тримання під вартою. Тоді ж повідомлялося, що чоловік є кримінальним авторитетом на прізвисько «Американець», неодноразово судимий за вимагання, розбійні напади та крадіжки, на момент затримання мав не зняту та не погашену судимість. Крім того, чоловік «тримав злодійський общак у Полтаві».

А в липні Миргородський суд змінив Карпутічеву запобіжний захід та надав можливість вийти з СІЗО під заставу — 301 тис. грн.

З матеріалів справи відомо, що 17 серпня 2014 року близько 20:30 Олександр Карпутічев приїхав до помешкання потерпілого, щоб вирішити суперечку щодо розподілу земельної ділянки чоловіка та його сусідів. Чоловік запросив Карпутічева до альтанки на своєму подвір’ї.

Чоловіки сіли один навпроти одного і під час розмови Олександр Карпутічев тричі вдарив кулаком співрозмовника. Потім Карпутічев дістав із кишені ніж і двічі вдарив потерпілого в обличчя та один раз — у грудну клітину зліва. Після цього нападник пішов і залишив пораненого у безпорадному стані.

Швидку допомогу потерпілому викликала матір, яка вийшла на подвір’я через шум. Потерпілого доставили до Миргородської центральної районної лікарні. Відповідно до висновку судово-медичного експерта, потерпілий отримав тяжкі та легкі тілесні ушкодження.

Спочатку правоохоронці кваліфікували дії Карпутічева за ч. 2 ст. 121 ККУ (Умисне тяжке тілесне ушкодження, вчинене способом, що має характер особливого мучення, або вчинене групою осіб, а також з метою залякування потерпілого або інших осіб, чи з мотивів расової, національної або релігійної нетерпимості, або вчинене на замовлення, або таке, що спричинило смерть потерпілого). А згодом справу перекваліфікували на ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 115 КК України — замах на вбивство.

Під час розгляду справи в суді потерпілий чоловік пояснив, що, на його думку, його сусідка, із якою у його родини був конфлікт через земельну ділянку, замовила його вбивство обвинувачуваному «Американцю». Тож чоловік приїхав до потерпілого, вдарив його у груди ножем, сів у свій автомобіль та поїхав. На думку потерпілого, слідство погано виконувало свою роботу — поліція не знайшла ніж, яким Карпутічев його вдарив. Крім того, проводила впізнання нападника з ним та свідками лише по фото.

Сам обвинувачений своєї провини не визнав та повідомив, що потерпілого він не знає, а на місці події взагалі не був.

Дослідивши докази та покази свідків, суд прийшов до висновку, що провину Карпутічева не доведено. Адже жоден зі свідків не бачив, що саме обвинувачений вдарив ножем потерпілого, також слідчі не змогли встановити на якому саме автомобілі приїздив нападник, не намагалися встановити алібі обвинувачуваного та не знайшли знаряддя злочину. Крім того, під час розслідування було допущено безліч процесуальних порушень.

Під час винесення виправдувального вироку суд неодноразово зазначав, що якість досудового розслідування по даному кримінальному провадженню була вкрай низькою та мала велику кількість похибок слідчих та прокурорів.

Тож у квітні 2022-го року Ленінський райсуд виправдав Карпутічева та постановив повернути заставодавцю внесені кошти. Вказаний вирок ще не набрав законної сили — триває розгляд апеляційної скарги потерпілого. Засідання в Полтавському апеляційному суді призначено на 24 травня 2023-го року.