Як на Полтавщині готують пляжі до відкриття

Сьогодні на нараді у начальника Полтавської облвійськадміністрації Дмитра Луніна з питання про культуру і безпеку поводження на воді в місцях масового відпочинку та попередження негативних наслідків доповідав директор Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами обласної військової адміністрації Олександр Чалий.

За його словами, Полтавська область входить до 10 областей України, розміри поверхневих вод яких є найбільшими, тому питання безпечного відпочинку людей на воді є актуальним.

Щорічно на водних об’єктах області гинуть та травмуються люди.

Порівняльний аналіз за 5 років засвідчує тенденцію до зменшення випадків загибелі людей на водних об’єктах. Протягом 2019 року загинуло 63 особи, із них дітей – 4 (постраждало – 10, врятовано – 14), 2020 року – 56, із них дітей – 3 (постраждало – 8, врятовано – 13), 2021 року – 51, із них дітей – 3 (постраждало – 3, врятовано – 16), 2022 року – 39, із них дітей – 4  (постраждало – 5, врятовано – 8), за 5 місяців 2023 року – 14 (постраждало – 1, врятовано – 5).

Найбільше на водних об’єктах гинуть дорослі чоловіки, що становить 80-90% від загальної кількості загиблих.

Основною причиною загибелі людей на воді є нехтування громадянами правил безпечного перебування на водних об’єктах, у тому числі надмірне вживання спиртних напоїв під час відпочинку.

Зараз в області проводиться робота щодо встановлення попереджувальних знаків про заборону купання в невстановлених місцях, створення сезонних рятувальних постів, обстеження дна акваторій пляжів загального користування та пляжів дитячих оздоровчих закладів.

На сьогодні в області обліковано 247 місць відпочинку населення на воді, у тому числі 134 – обладнаних для купання (із них 27 – належать дитячим закладам відпочинку та оздоровлення), та 113 стихійних місць.

Аналіз даних щодо обліку та обладнання місць відпочинку населення на водних об’єктах засвідчує, що не облаштовано жодного пляжу загального користування в районах:

Кременчуцькому (у Новогалещинській селищній та Оболонській сільській територіальних громадах);

Лубенському (у Чорнухинській селищній територіальній громаді);

Миргородському (у Комишнянській, Краснолуцькій, Лютенській, Петрівсько-Роменській сільських територіальних громадах);

Полтавському (у Великорублівській, Коломацькій, Мартинівській, Ланнівській, Михайлівській, Новоселівській, Терешківській сільських та Котелевській селищній територіальних громадах).

Взагалі не визначено місць відпочинку на воді у Камʼянопотоківській сільській, Піщанській сільській, Пришибській сільській, Новооржицькій селищній, Ромоданівській селищній, Сергіївській сільській, Сенчанській сільській, Драбинівській сільській, Нехворощанській сільській та Скороходівській селищній територіальних громадах, хоча лише в Ромоданівській селищній та Драбинівській сільській територіальних громадах відсутні великі водні об’єкти.

Комунальною установою ,,Рятувально-водолазна служба” Полтавської обласної ради, рятувально-водолазними службами органів місцевого саморядування станом на 29 травня 2023 року відповідно до поданих заявок було проведено обстеження та очищення підводної частини акваторії 78 пляжів загального користування та 4 пляжів дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Проводиться робота з підготовки плавців-рятувальників для забезпечення безпеки на воді в місцях масового відпочинку населення. На сьогодні підготовлено 48 плавців-рятувальників.

Нині в області відкрито 22 сезонні рятувальні пости (Кременчуцький район – 10, Лубенський – 2, Миргородський – 4, Полтавський – 6).

Навчання плавців-рятувальників та облаштування сезонних рятувальних постів продовжується.

Підрозділами Головного управління ДСНС України у Полтавській області розпочато проведення рейдів. На сьогодні проведено 38 рейдів, під час яких розповсюджено в місцях масового відпочинку населення на водних об’єктах 196 листівок та пам’яток, висвітлено 3 матеріали в медіа (радіо, телебачення, інтернет та друковані видання), розміщено 19 пам’яток на інформаційних стендах.