Тисяча кременчужан залишаться без роботи: “слуги народу” закривають фабрику

9 жовтня на прес-конференції компанія Japan Tobacco International (JTI) повідомила, що розглядає можливість повністю припинити виробництво на Кременчуцькій тютюновій фабриці та зменшити інвестиції в Україні. Причиною цьому є прийнята Верховною Радою (за ініціативи фракції “Слуга народу”) поправка до законопроекту №1049, що робить тютюнове виробництво в Україні нерентабельним.

Якщо Кременчуцьку тютюнову фабрику закриють, буде скорочено майже 1000 працівників.

З цієї ж причини про наміри закрити власні фабрики в Україні заявили й інші тютюнові компанії – British American Tobacco (BAT), Philip Morris International (PMI) та Imperial Tobacco (IT). Тож, якщо законопроект №1049 вступить в дію, наш ринок можуть покинути одразу чотири великі міжнародні компанії.

Що буде, якщо “тютюнові гіганти” закриють виробництва в Україні

1. Закриється 4500 робочих місць

Ці компанії не перший рік очолюють рейтинг найкращих роботодавців України. Якщо вони будуть змушені закрити виробництва в Україні, більше чотирьох тисяч людей втратять роботу. Причому роботу з умовами, які поки ще є великою рідкістю в Україні – офіційним працевлаштуванням, повністю білою заробітною платнею, медичним страхуванням для працівників та членів їхніх родин, оплачуваними відпустками та лікарняними.

2. У державному бюджеті з’явиться велика діра

Йдеться про міжнародні компанії з репутацією та експертизою, які ведуть виключно легальний бізнес та сплачують податки у повному обсязі. Всі вони входять до ТОП-10 найбільших платників податків в Україні. У 2018 році ці виробники в сумі сплатили 48 млрд гривень до державного бюджету. Частина податків надходить до бюджетів тих міст, де розташовані фабрики (Прилуки, Кременчук, Харків, Київ). За оцінками експертів, найбільше від закриття заводів постраждають Прилуки та Кременчук. Компанія JTI інвестувала в модернізацію Кременчуцької тютюнової фабрики більше 300 млн доларів та є одним з найбільших у Полтавській області платником податків.

3. Тютюновий ринок заповниться “пальонкою” та контрабандою

Закон 1049 підвищує обов’язкову націнку дистриб’юторів на сигарети і тим самим підіймає ціни на 10-15 гривень за пачку. Причому ані копійки з цих грошей не потрапить до бюджету. Усе осяде в кишенях посередників, оскільки це не податок, а просто схема для збільшення доходів роздрібних мереж, представники яких обрані народними депутатами.

Хто окрім торгових мереж виграє від нового закону? Львівська тютюнова фабрика, яка, уникаючи сплати податків, незаконно зареєструвала свої сигарети як сигарили. Це підприємство також сумнозвісне виробництвом підробок відомих марок на своїх конвеєрах.

Поправку до закону активно проштовхує Андрій Холодов – замголови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Андрій Холодов відомий своїм “кришуванням” тіньового обігу сигарет, а також мережею тютюнових кіосків Т-кіоск, що йому належать.

Тож, коли ціни на якісні, сертифіковані та легальні сигарети зростуть на 10-15 грн, більшості курців не залишиться нічого, окрім як перейти на низькопробні підробки, вироблені з неперевіреної сировини та без дотримання державних стандартів безпеки.