Нардепа “Слуги народу” з Полтавщини звинувачують в хабарі $30 тисяч

Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила, що зареєструвала провадження за фактом отримання неправомірної вигоди народними депутатами 9-го скликання, серед яких депутат “Слуги народу” від Полтавщини Анастасія Ляшенко.

— З метою перевірки викладеної у ЗМІ інформації, зареєстровано кримінальне провадження за фактом можливого вчинення корупційного злочину народними депутатами України. Так, за інформацією, оприлюдненої у ЗМІ, 11 народних обранців, які є членами парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики, нібито отримали по 30 тисяч доларів США неправомірної вигоди за голосування проти законопроекту про ліквідацію корупційних схем під час оцінки об’єктів нерухомості на засіданні Комітету Верховної Ради, — йдеться в повідомленні САП.

Мова йде про звинувачення низки народних депутатів від фракції «Слуги народу» в отриманні хабарів у розмірі $30000 кожному. Про хронологію та суть скандалу детально описала «Економічна правда».

Перше. Під час ухвалення бюджету на 2018 рік Рада проголосувала поправку, яка дозволила створити посередників («електронні майданчики») між оцінщиками майна та електронною базою Фонду державного майна.

Завдання у посередників просте: вони пересилають дані й отримують за це з кожної операції оцінки від 500 до 1 800 гривень. Під час ухвалення бюджету на 2019 рік, Рада підтримала низку скандальних поправок. Дві з них, які були ухвалені під тиском фракції «Відродження», фактично зацементували схему з посередниками у сфері оцінки майна, і навіть розширили її можливості.

Друге. Протягом року окремі депутати вносили законопроєкти, які б дозволили цю «схему» ліквідувати, але до ухвалення так і не дійшло.

До цієї ініціативи повернулись після зміни влади: група депутатів від «Слуги народу» внесла новий законопроєкт, який дозволяє позбутись цієї «корупційної ренти». У вересні до Верховної Ради проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційних схем у сфері оцінки об’єктів нерухомості шляхом діджиталізації розрахунку податкової вартості нерухомості» подали депутати «Слуги народу».

Третє. Незацікавлені у змінах бенефіціари згаданої схеми перейшли в контрнаступ і зуміли переконати частину депутатів, в тому числі парламентарів від «Слуги», бойкотувати цей процес.

Як виявилось, частина з них могла отримати за це певну «винагороду».

Четверте. Ключові події навколо цієї історії відбулися на засіданні Комітету податкової політики 18 жовтня.

Тоді частина депутатів, про яких піде мова далі, проголосували «проти» винесення на розгляд Ради доопрацьованого законопроєкту, що ліквідує «схему» з посередниками.

З того моменту ці групи воюють одна з одною і обливають один одного брудом як публічними каналами, так і в закритих партійних переписках.

П’яте. Після скандального голосування, коли все стало відомо Володимиру Зеленському, керівництво Офісу президента та партії «Слуга народу» вирішили перевірити частину депутатів на детекторі брехні.

Як стало відомо ЕП, йдеться про можливе позбавлення депутатських мандатів.

Шосте. Частина депутатів «Слуги народу», які «бойкотували» згаданий законопроєкт, могли отримати хабарі. За даними ЕП, йдеться про 30 тисяч доларів в одні руки.

Під час засідання 18 жовтня фінансовий комітет не зміг підтримати доопрацьований законопроект про знищення корупційних схем і рекомендувати до першого читання.

«За» проголосували: Данило Гетманцев, голова комітету, (СН), Мар’ян Заблоцький (СН), Олег Устенко (СН), Олександр Сова (СН), Олександр Ковальчук (СН), Галина Васильченко (Голос), Ярослав Железняк (Голос)

«Проти»: Олексій Ковальов (СН), Олександр Дубінський (СН), Олег Марусяк (СН), Анастасія Ляшенко (СН), Ігор Палиця (За майбутнє), Ніна Южаніна (ЄС)

«Утримались»: Олексій Леонов (СН), Юлія Діденко (СН), Ольга Василевська-Смаглюк (СН), Анна Колісник (СН), Олег Воронько (СН). Андрій Холодов (СН)

Не голосували, але були присутні: Елла Рєпіна (СН), Ірина Алахвердієва (СН), Юрій Солод (ОПЗЖ), Дар’я Володіна (СН) вийшла.

Відсутні на засіданні з початку і до кінця: Вікторія Кінзбурзька та Євген Петруняк (СН), Тарас Козак та Ігор Абрамович (ОПЗЖ), Ольга Бєлькова і Андрій Ніколаєнко (Батьківщина), Олександр Герега (За майбутнє), Олег Кулініч і Роберт Горват (позафракційні).

Керівник фракції «СН» Давид Арахамія після інформації про отримання хабарів — запропонував депутатам пройти детектор брехні.

Серед депутатів, які проголосували «проти», була і полтавський депутат-мажоритарник Анастасія Ляшенко. На своїй сторінці у Facebook вона так прокоментувала скандал:

Стосовно коментарів по 2047. Довго думала як написати. Керівництву фракції і ОП написала популярно. Тут не буду багатослівною. Забирайте: Жоден детектор мені не страшний. Але чекаю, бл*дь, вибачень. Якщо ні — почну говорити. Говорити про тих, хто постійно намахує президента. І да, тепер, все таки, буде інакше.

До речі, вибачень від Давида Арахамії та Данила Гетманцева за «брехливі звинувачення» зажадав і член комітету Олександр Дубінський, якого пов’язують із діяльністю олігарха Ігоря Коломойського.

Однак поки що сторони тільки активно сваряться в Facebook, а найбільш серйозною реакцією на скандал є вище зазначене повідомлення САП про перевірку інформацію стосовно хабарництва нардепів, пише “Полтавщина“.