Купання в ополонці на Водохреща – звичай, який прийшов з Росії

Звичай купатися в ополонці прийшов до нас з Росії, причому зовсім нещодавно, буквально наприкінці 90-х років минулого століття.

“Українці, козаки на Січі, ніколи не знали такого звичаю, як занурення у воду на Водохрищі всім своїм тілом. У Олекси Воропая в “Звичаях нашого народу” ніде ви не знайдете і натяку на те, щоб українці після великого водосвяття стрибнути в ополонку з крижаною водою”, – відзначає митрополит Димитрій Рудюк.

Українці з великою побожністю ставилися до великої хрещеної води, ставилися до неї, як до святині. З річки, чи ставка, вода в яких колись була кришталево чистою, всі намагалися набрати води у приготовлені і спеціально прикрашені посудини. Максимум, що дозволяли собі – вмитися з тієї води.

Натомість у російських селах ще в 18 столітті поширилася цілком інша звичка: пірнати в ополонку відразу після освячення води.

Особливо ця “традиція” набрала популярності в останні 20 років. Але її призначення не “змити гріхи”, а покрасуватися перед знайомими, поставити напівголі фото в соцмережах та мати привід, щоб випити. Все гріх і насмішка над великим святом, – застерігають священики.