Як використовувати освячену воду, – поради священика

19 січня, під час Великого водосвяття, багато полтавців освятили воду. Що з нею робити далі? Чи є якісь особливі поради чи заборони щодо освяченої води? Про все розповідає священик о. Ігор Пецюк, пишуть “Новини Полтавщини”.

Який запас освяченої води потрібен на рік?

Нема визначеної норми, навіть немає обов’язку тримати свячену воду вдома. Потрібно, щоби вона була в церкві, щоб її мали священики і могли використовувати в обрядах посвячення.

Тобто воду освячують не тому, що мусять, а тому, що бачать у цьому зв’язок свого духовного життя з матеріальним світом. Освячення води — усвідомлення, що вхід Бога у світ преображує його. Освячена вода — не чарівна, але має благодатні властивості для тих, хто її з вірою приймає. 

Як відрізнити освячену воду від звичайної?

На фізичному, хімічному рівнях — ніяк. Можемо лише знати, що вона освячена. Зі свого досвіду знаю, що ця вода не псується. Існує думка, що у воду під час свячення вкладають золотий або срібний хрест і саме через це вона консервується і не псується, але на парафії, де я служу, освячуємо воду дерев’яним хрестом. Звісно, вона таки може зіпсуватися, якщо, наприклад, зберігати її у брудному посуді. Тому не потрібно цього факту абсолютизувати.

Як використовувати цю воду?

Немає чіткого регламенту її використання для мирян. Традиційно нею окроплюємо/ся або п’ємо. Кожен знайде свій шлях, як ця вода йому послужить. Вона має насамперед спонукати до контакту з Богом. Коли ми п’ємо її чи окроплюємося нею, то очікуємо від Бога духовної благодаті. 

Чи можна використовувати освячену воду замість ліків?

Це не медичний препарат, а засіб нашого духовного життя. Церква не заохочує вірних відмовлятися від ліків, замінюючи їх молитвою. Проте через те, що багато хвороб мають духовний контекст, то використання разом із медикаментами свяченої води може бути корисно й потрібно. Але лише разом, а не замість.

Чи обов’язково купатися на Водохреща в ополонці?

Ні! Ця традиція не має українського коріння і духовного значення. Вона може мати символічне прочитання як „спомин нашого хрещення“. Та це швидше нагадує моржування.

Важливо відрізнити суть свята від традицій довколо нього. Купатися в ополонці — не гріх, але не потрібно пов’язувати це з очищенням чи іншими благодатями. Корисніше буде провести цей час у храмі на молитві.

Якщо влити трішки свяченої води в посудину зі звичайною, то вся буде освяченою?

Так! Вода освячується молитвою. Не обов’язково зачерпувати банкою ту воду, в яку священик опускав хрест, достатньо бути присутнім із нею на молитві. Нема розбавленої святості. Вона діє яу духовний феномен. Навіть однієї краплі води достатньо, щоби було освячене ціле озеро. 

Чи можна після Водохреща прати?

Колись прали на ріці й воду святили там само. Тому люди не прали. У нашій Церкві це було як пошана до обряду. Неправда, що вся вода у світі, у водопроводах, свята і що не можна вмикати пральну машину, бо Йорданські свята. Це — хибний висновок.

Як утилізувати освячену воду?

Освячені речі утилізуємо по-іншому, ніж звичайні. Це вияв нашої поваги до святості. Для церковних й освячених речей є два способи: спалення або закопування. А якщо йдеться про воду, то виливаємо її там, де люди не топчуть ногами і звірі не ходять. Найпростіше — полити вдома квіти або газон.