У Полтаві та Кременчуці повітря забруднене формальдегідом
Вміст формальдегіду в повітрі Полтави та Кременчука перевищують гранично допустимі концентрації у 1,3-2,9 разів відповідно.
Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації опублікував результати моніторингу за станом повітря у найбільших містах області в лютому 2020 року.
Відповідно до звіту, у Полтаві середньомісячні концентрації забруднюючих речовин не перевищували ГДК, крім формальдегіду, і становили:
- – формальдегід – 1,3 ГДК;
- – пил – 0,8 ГДК;
- – діоксид азоту – 0,8 ГДК;
- – оксид вуглецю – 0,5 ГДК;
- – фтористий водень – 0,4 ГДК;
- – оксид азоту – 0,3 ГДК;
- – аміак – 0,25 ГДК;
- – хлористий водень – 0,10 ГДК;
- – діоксид сірки – 0,10 ГДК.
У Кременчуці в лютому середньомісячна концентрація пилу у місті була у межах 0,7-1,0 ГДК. Щодо формальдегіду – середньомісячна концентрація спостерігалася в межах 2,1-2,9 ГДК.
Середній вміст діоксиду азоту в повітрі Кременчука збільшився і складав від 1,0 до 1,8 ГДК. Щодо фенолу середня концентрація за місяць становила 0,1-0,3 ГДК. Середньомісячна концентрація оксиду вуглецю становила 0,1-0,2 ГДК, сажі – у межах 0,1-0,2 ГДК.
Що таке формальдегід?
За кімнатної температури формальдегід – це безбарвний, легкозаймистий газ, якому властивий особливий гострий запах. Він також відомий як метанол, метиленоксид, оксиметилен, метилальдегід та оксометан. Невелика кількість формальдегіду утворюється природним шляхом у наших тілах. Він використовується у виробництві добрив, паперу, фанери та карбамідоформальдегідних смол. Також його застосовують як консервант у деяких харчових продуктах і речовинах та предметах, що використовуються в побуті, як антисептики, ліки та косметику.
Що трапляється з формальдегідом, коли він потрапляє до навколишнього середовища?
- Формальдегід легко розчиняється, але у воді тримається недовго.
- Більшість формальдегіду розпадається протягом дня.
- Продукти розпаду формальдегіду – мурашина кислота та монооксид вуглецю.
- Формальдегід не накопичується в рослинах і тваринах.
Яким чином формальдегід може діяти на мене?
- Головне джерело формальдегіду – це смог.
- Сигарети та інші тютюнові вироби, газові плити й відкриті каміни також є джерелами виділення формальдегіду.
- Він використовується в багатьох галузях промисловості, лікарнях та лабораторіях.
- Формальдегід виділяється у вигляді газу з дерев’яних частин будівель, меблів тощо.
- Кількість формальдегіду в продуктах харчування дуже мала.
- Побутові джерела формальдегіду – скловолокно, килими, вироби з паперу та деякі засоби для миття.
Як формальдегід впливає на здоров’я?
Низький рівень формальдегіду може призвести до подразнення очей, носа, горла та шкіри. Люди, що хворіють на астму, можуть бути більш чутливими до вдихання формальдегіду. Вживання великої кількості формальдегіду з напоями може спричинити сильний біль, блювоту, кому та навіть смерть.
Наскільки ймовірно, що формальдегід викликає рак?
Деякі дослідження здоров’я людей, що піддавалися впливу формальдегіду в повітрі на робочому місці, показали більше випадків раку носа та горла, ніж очікувалось, проте інші дослідження не підтвердили цього. Під час досліджень на тваринах у щурів, на яких діяв формальдегід у великій кількості, розвивався рак носа. Міністерство охорони здоров’я і соціальних служб визначило, що можна очікувати, що формальдегід є канцерогеном.
Як формальдегід може впливати на дітей?
Найчастіше формальдегід поглинається через дихання, що може спричиняти подразнення носа та очей (пекучість, свербіж, біль у горлі, очі можуть сльозитися) як у дітей, так і в дорослих. Досліди на тваринах свідчать, що формальдегід не викликає вроджених вад у людей, оскільки він не передається до дитини із грудним молоком.
Як можна зменшити ризик дії формальдегіду?
Формальдегід зазвичай знаходиться в повітрі, і рівень його концентрації в приміщенні вищий, ніж надворі. Найпростіші шляхи зниження цього рівня в оселі – відчинені вікна та вентиляція, щоб свіже повітря проникало в приміщення, а також видалення джерел формальдегіду з будинку. Він виділяється з багатьох предметів, що використовуються в побуті. Постачання свіжого повітря, запакування відкритих країв пресованих з дерева плит та прасування одягу перед вдяганням також допоможуть знизити вплив формальдегіду. Куріння та використання невентильованих нагрівачів навпаки підвищує рівень газу.