Запровадження режиму надзвичайної ситуації: що це означає для кожного з нас
У середу, 25 березня Кабінет міністрів України ухвалив рішення запровадити на всій території України режим надзвичайної ситуації на 30 днів і продовжити карантин до 24 квітня.
За українським законодавством, надзвичайна ситуація – це обстановка, що порушує нормальне повсякденне життя жителів якоїсь території або країни в цілому. Спричиняють її катастрофи природного чи техногенного характеру, що призводять або можуть призвести до жертв та матеріальних збитків.
Інакше кажучи, коли в якомусь регіоні повінь, лісові пожежі, землетрус, тривала засуха, прорвало греблю, витік отруйної речовини на хімзаводі, вибухають військові склади чи люди масово хворіють від небезпечної інфекційної хвороби – це надзвичайна ситуація.
Для її подолання уряд оголошує режим надзвичайної ситуації.
Це означає, що держава спрямовує всі ресурси, які в неї є, на подолання небезпеки і передусім – на порятунок людей, які в ній опинилися.
Що це означає для нас з вами?
Якщо немає ознак захворювання – вашим обов’язком буде лише виконувати вимоги карантину. Тобто не виходити з дому без крайньої потреби (лише по продукти і на роботу – якщо ваше підприємство працює), з’являтися на вулиці в масці.
При появі тривожних симптомів ви маєте самоізолюватися (тобто залишатися у квартирі або в окремій кімнаті) та повідомити про свій стан медиків.
Лікарі отримали більше повноважень
Як поінформував МОЗ у своєму Facebook, лікарі отримали право примусово обстежувати людей з симптомами COVID-19, забирати їх до лікарні та призначати їм карантин (самоізоляцію).
У цьому їм мають допомагати поліція та Нацгвардія, охороняючи лікарні, шпиталі, супроводжуючи медиків, підтримуючи порядок у містах і селах, контролюючи, щоб люди додержували карантину і т.д.
Цю постанову ініціював міністр охорони здоров’я Ілля Ємець.
Медики, рятувальники, військові, поліцейські та працівники інших життєво важливих служб, керівники органів влади на місцях, можливо, працюватимуть без вихідних і прохідних – аж до нормалізації обстановки. За Законом “Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру”, пріоритетом як центральної, так і місцевих влад стає порятунок життів і збереження здоров’я людей – за всяку ціну.
Це дозволить розгортати польові шпиталі і залучати військових медиків та аварійно-рятувальні служби.
А ще влада зобов’язана забезпечити вільний доступ громадянам до інформації щодо захисту населення і територій від НС техногенного та природного характеру. Телевізор та Інтернет працюватимуть, як і раніше. Можливо, тимчасово припинять виходити деякі друковані видання (як це відбувається в деяких країнах ЄС) – але то на розсуд видавців.
Не плутайте режим надзвичайної ситуації із надзвичайним станом!
Надзвичайний стан оголошується, якщо наявна реальна загроза безпеці громадян або конституційному ладу, усунення якої іншими способами є неможливим. Тобто надзвичайний стан вводять через загрози, здебільшого, політичні, терористичні чи воєнні.
Хоча Україна закрила кордони та обмежила рух громадського транспорту, ніхто й надалі не заборонятиме вам користуватися власним автомобілем. Ніхто не обмежуватиме свободу слова чи відчужуватиме майно, як це можливо при надзвичайному стані. А якщо у бізнесу і попросять виділити ресурси, яких забракло на місцях (продукти, техніку тощо), то понесені втрати обов’язково компенсують.
Як наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду, режим надзвичайної ситуації не обмежує конституційних прав громадян України.