Запровадження режиму надзвичайної ситуації: що це означає для кожного з нас

У середу, 25 березня Кабінет міністрів України ухвалив рішення запровадити на всій території України режим надзвичайної ситуації на 30 днів і продовжити карантин до 24 квітня.

За українським законодавством, надзвичайна ситуація – це обстановка, що порушує нормальне повсякденне життя жителів якоїсь території або країни в цілому. Спричиняють її катастрофи природного чи техногенного характеру, що призводять або можуть призвести до жертв та матеріальних збитків.

Інакше кажучи, коли в якомусь регіоні повінь, лісові пожежі, землетрус, тривала засуха, прорвало греблю, витік отруйної речовини на хімзаводі, вибухають військові склади чи люди масово хворіють від небезпечної інфекційної хвороби – це надзвичайна ситуація.

Для її подолання уряд оголошує режим надзвичайної ситуації.

Це означає, що держава спрямовує всі ресурси, які в неї є, на подолання небезпеки і передусім – на порятунок людей, які в ній опинилися.

Що це означає для нас з вами?

Якщо немає ознак захворювання – вашим обов’язком буде лише виконувати вимоги карантину. Тобто не виходити з дому без крайньої потреби (лише по продукти і на роботу – якщо ваше підприємство працює), з’являтися на вулиці в масці.

При появі тривожних симптомів ви маєте самоізолюватися (тобто залишатися у квартирі або в окремій кімнаті) та повідомити про свій стан медиків.

Лікарі отримали більше повноважень

Як поінформував МОЗ у своєму Facebook, лікарі отримали право примусово обстежувати людей з симптомами COVID-19, забирати їх до лікарні та призначати їм карантин (самоізоляцію).

У цьому їм мають допомагати поліція та Нацгвардія, охороняючи лікарні, шпиталі, супроводжуючи медиків, підтримуючи порядок у містах і селах, контролюючи, щоб люди додержували карантину і т.д.

Цю постанову ініціював міністр охорони здоров’я Ілля Ємець.

Медики, рятувальники, військові, поліцейські та працівники інших життєво важливих служб, керівники органів влади на місцях, можливо, працюватимуть без вихідних і прохідних – аж до нормалізації обстановки. За Законом “Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру”, пріоритетом як центральної, так і місцевих влад стає порятунок життів і збереження здоров’я людей – за всяку ціну.

Це дозволить розгортати польові шпиталі і залучати військових медиків та аварійно-рятувальні служби.

А  ще влада зобов’язана забезпечити вільний доступ громадянам до інформації щодо захисту населення і територій від НС техногенного та природного характеру. Телевізор та Інтернет працюватимуть, як і раніше. Можливо, тимчасово припинять виходити деякі друковані видання (як це відбувається в деяких країнах ЄС) – але то на розсуд видавців.

Не плутайте режим надзвичайної ситуації із надзвичайним станом!

Надзвичайний стан оголошується, якщо наявна реальна загроза безпеці громадян або конституційному ладу, усунення якої іншими способами є неможливим. Тобто надзвичайний стан вводять через загрози, здебільшого, політичні, терористичні чи воєнні.

Хоча Україна закрила кордони та обмежила рух громадського транспорту, ніхто й надалі не заборонятиме вам користуватися власним автомобілем. Ніхто не обмежуватиме свободу слова чи відчужуватиме майно, як це можливо при надзвичайному стані. А якщо у бізнесу і попросять виділити ресурси, яких забракло на місцях (продукти, техніку тощо), то понесені втрати обов’язково компенсують.

Як наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду, режим надзвичайної ситуації не обмежує конституційних прав громадян України.