Чому Зеленському вигідно “приборкати” мільярдера Жеваго – Bloomberg

У статті “Стіни, які стискаються навколо мільярдера Жеваго” Bloomberg розповідає про поразки українського бізнесмена Костянтина Жеваго. LIGA.net переклала і вибрала найцікавіше з публікації.

Передісторія

Останні кілька років бізнесмена і колишнього нардепа Костянтина Жеваго переслідують проблеми. Фінансовий центр його бізнес-імперії – банк Фінанси Кредит – восени 2015-го був визнаний неплатоспроможним і ліквідований. Через чотири роки Жеваго запідозрили в причетності до схеми щодо розтрати 2,5 млрд грн банку. У грудні суд оголосив його в міжнародний розшук.

Після ліквідації банку з проблемами зіткнулася і центральна частина його імперії – залізорудна компанія Ferrexpo.

Читайте також: Жеваго більше не керує Ferrexpo

У квітні 2019-го акції компанії втратили 28% вартості – близько $ 500 млн, після того, як аудиторська компанія Deloitte і два директора подали у відставку у зв’язку з розслідуванням навколо благодійної організації, пов’язаної з компанією. А в жовтні цього року Костянтин Жеваго за власною ініціативою покинув пост гендиректора компанії Ferrexpo, мажоритарієм і CEO якої він є.

Зараз за олігархом тягнеться шлейф збитків і судових проваджень. Особистий капітал Жеваго, за даними Bloomberg, зменшився до $ 1,1 млрд – на третину в порівнянні з червнем.

Який він – Жеваго?

Звинувачення і ордер на арешт – крутий поворот у житті Жеваго, в минулому – наймолодшого мільярдера країни.

45-річний бізнесмен вигідно виділявся на тлі інших українських олігархів. Завдяки проникливому розуму і здатності до самопросування, він швидко став ключовим бізнес-гравцем в Україні. Здавалося, він мав готові відповіді на будь-які виклики. Наприклад, примудрявся залучати інвестиції міжнародних партнерів навіть у періоди швидкої девальвації гривні, першим з українських мільярдерів вивів компанію на майданчик Лондонської фондової біржі.

Жеваго відчував дух часу. Як тільки в Україні почали демонтаж радянської економіки, він активно скуповував активи. Деякі з них – перепродував іноземним інвесторам, інші – залишав собі. До 22 років разом з партнерами інвестував в майбутній фінанасовий флагман свого бізнесу – банк “Фінанси та Кредит”.

Жеваго вмів укладати угоди. Удача всього його життя сталася в кінці 90-х, коли він придбав залізорудний рудник в Полтавській області, і приступив до створення конгломерату Ferrexpo.

Сьогодні це третій в світі експортер залізорудних окатишів. У 33 роки, після продажу 12% акцій Ferrexpo на Лондонській біржі, Жеваго став наймолодшим мільярдером в Україні.

Читайте також: Справа проти Жеваго “замовлена” Зеленським в інтересах Коломойського?

Жеваго, світ і Зеленський

Якщо ця історія продовжиться, Жеваго ризикує розлучитися зі статусом мільярдера. Судова справа навколо Ferrexpo вплине на світовий ланцюжок поставок, адже, як каже Жеваго, “молекули” Ferrexpo допомагають створювати все – від айфонів до лімузинів Mercedes.

Судовий розгляд навколо банку “Фінанси та Кредит” має також важливе значення для президента України Володимира Зеленського. Він може ним скористатися як для реалізації передвиборчої обіцянки – боротьби з корупцією, так і для підвищення свого рейтингу.

Зеленський стикається з труднощами – період політичної турбулентності в Україні, його залученість в процес імпічменту Дональда Трампа, компроміси в переговорах з Росією, звинувачення в зв’язках з олігархом Ігорем Коломойським. Йому вигідно продемонструвати успішні кейси з боротьби з корупцією.

Досі в Україні не було жодного випадку, коли власника банку приятгли б до відповідальності за незаконне виведення капіталу. У Жеваго є шанси стати першим.

Якщо це станеться, це буде серйозний сигнал з Банкової, що новий президент налаштований боротися з корупцією і “приборкати” олігархів.